آشنایی با نشانه‌های هشداردهنده سکته مغزی

xcvx

سکته مغزی در سال‌های اخیر علاوه بر سالمندان در میان افراد جوان‌تر هم شیوع پیدا کرده است،‌اما آشنایی با نشانه‌های هشداردهنده سکته مغزی می‌تواند از مرگ‌ و عوارض ناشی از این بیماری جلوگیری کرد

سکته مغزی ۵ نشانه هشداردهنده «ناگهانی» و «شدید» دارد. توجه داشته باشید که ناگهانی و شدید بودن این نشانه‌ها از لحاظ احتمال بروز سکته مغزی اهمیت دارند و درصورتی‌که بروز این نشانه‌ها باید فوراً اورژانس تماس گرفت تا بیمار به بیمارستان منتقل شود.

این پنج نشانه شامل این موارد می‌شود

– بی‌حسی یا ضعف ناگهانی در صورت، دست یا پا (به‌خصوص در یک سمت بدن)‌.

 – اختلال حواس ناگهانی یا دشواری ناگهانی در حرف زدن  یا فهمیدن سخنان دیگران.

– اختلال ناگهانی بینایی در یک چشم یا هر دو چشم.

– اختلال ناگهانی در راه رفتن یا بروز ناگهانی سیاهی رفتن چشم‌ها،  عدم توانایی حفظ تعادل یا اشکال در هماهنگی حرکات.

–  سردرد شدید بدون علت شناخته‌شده.

سکته مغزی یکی از علل اصلی ناتوانی بزرگ‌سالان است. افرادی که دچار سکته مغزی می‌شوند، نیاز فوری به مراقبت پزشکی دارند تا کارایی درمان بهبود یابد و خطر مرگ و عوارض جانبی درازمدت کاهش یابد.

 برای بهبود تأثیربخشی درمان و کاهش خطرات مرگ یا عوارض بلندمدت بیماری احتیاج دارند.

اگر درمان فردی که دچار سکته مغزی ایسکمیک شود، یعنی  آن نوع سکته مغزی  که در آن رگ‌های خون رسان به مغز به‌طور کامل یا نسبی مسدود شده‌اند،  در سه ساعت اول پس از بروز نشانه‌ها شروع شود، عوارض ناشی از سکته مغزی ممکن است به‌شدت کاهش‌یافته یا برطرف شوند؛ اما اگر بیماران به این نشانه‌ها توجه نکنند یا  در انتظار بمانند تا این نشانه‌‌ها خودبه‌خود رفع شوند، این فرصت برای درمان کارآمد از دست می‌رود.

یک مشکل اساسی در این مورد این است که افراد فکر می‌کنند که خودشان دچار سکته مغزی نخواهند شد. باید توجه داشت که موارد سکته مغزی مرتباً در افراد در سنین پایین‌تر دارد رخ می‌دهد. گرچه سکته مغزی افراد در دوره سالمندی شایع‌تر است، اما میان‌سال یا حتی جوان‌تر از آن بودن به معنای آن نیست که فرد در برابر سکته مغزی مصون است.

نیمی از حمله‌های قلبی هیچ علامتی ندارند

یک پژوهش جدید بر روی ۹۰۰۰ مرد و زن میان‌سال نشان می‌دهد تقریباً نیمی از همه حمله‌های قلبی هیچ علامت آشکاری ندارند.

به گزارش لایو ساینس پژوهشگران آمریکایی در دانشکده پزشکی دانشکده ویک فارست این بررسی با بودجه دولتی را انجام دادند و نتایج روز دوشنبه ۱۶ مه (۲۷ اردیبهشت) به‌طور آنلاین در ژورنال انجمن قلب آمریکا به نام Circulation منتشر شده است.

یافته‌های این بررسی نشان داد که حمله‌های قلبی «خاموش» ۴۵ درصد از همه حمله‌های قلبی را تشکیل می‌دهند.

به‌علاوه، این پژوهشگران همچنین دریافتند که حمله‌های قلبی خاموش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی تا سه برابر نسبت به وضعیت بدون حمله قلبی بالا می‌برند.

دکتر السید سلیمان، رئیس مرکز پژوهشی اپیدمیولوژی بیماری‌های قلب در مرکز پزشکی باپتیست ویک فارست در کارولینای شمالی و نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید حمله‌های قلبی خاموش به همان اندازه حمله‌های قلبی دارای علائم و نشانه‌های هشداردهنده بد هستند.

اما به گفته سلیمان، «ازآنجایی‌که بیماران نمی‌دادند دچار حمله قلبی خاموش شده‌اند، ممکن است درمان موردنیاز برای پیشگیری از حمله قلبی دیگر را دریافت نکنند.»

حمله‌های قلبی هنگامی رخ می‌دهند رگ‌های خون رسان به بافت عضلانی قلب مسدود می‌شوند. نرسیدن خون باعث می‌شود که آن بخش از عضله قلب شروع به مردن کند.

معمولاً مردم حمله‌های قلبی حمله‌های قلبی را با علائم شایعی مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس و سرگیجه مربوط می‌کنند. اما به گفته سلیمان در موارد حمله‌های قلبی خاموشِ بافت عضلانی قلبی ممکن است آسیب ببیند یا بمیرد، بدون اینکه علامتی وجود داشته باشد یا علائم آن‌قدر خفیف هستند که فرد متوجه دچار شدن به حمله قلبی نمی‌شود.

سلیمان می‌گوید افرادی که حمله قلبی خاموش داشته‌اند ممکن است مدت‌ها بعد متوجه آن شوند- در بسیاری از موارد هنگامی‌که پزشک به‌طور اتفاقی در حال آزمایش برای عارضه دیگری است.

پزشکان می‌تواند نشانه‌ها حمله قلبی خاموش پیشین را با استفاده از نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام کهان فعالیت الکتریک قلب اندازه‌گیری می‌شود- شناسایی کنند. فعالیت الکتریکی قلب حتی سال‌ها پس از یک حمله قلبی خاموش تغییریافته باقی می‌مانند.

یک یافته دیگر این بررسی این بود که گرچه حمله‌های قلبی خاموش در مردان شایع‌تر هستند، در زنان مرگبارترند.

سلیمان می‌گوید بااینکه این بررسی برای تعیین علت تفاوت‌های حمله‌های قلبی در مردان و زنان طراحی نشده بود، دانشمندان می‌دانند که مردان و زنان به شیوه‌های متفاوتی دستخوش حمله قلبی می‌شوند. به گفته او نتایج این بررسی بر اهمیت توجه به تفاوت‌های زنان و مردان هنگامی‌که موضوع حمله قلبی مطرح است، تأکید می‌کند.

Related posts