چامسکی: عربستان مرکز افراط گرایی در جهان است

عمومی

نوام چامسکی نویسنده و اندیشمند مشهور آمریکایی از عربستان سعودی به عنوان مرکز افراط گرایی در جهان یاد کرد

به نقل از پایگاه العهد، نوام چامسکی نویسنده و اندیشمند معروف آمریکایی در گفتگوی تلویزیونی با شبکه «دموکراسی اکنون» آمریکا، از عربستان سعودی به عنوان مرکز افراط گرایی در جهان یاد کرده و اظهار داشت که این کشور به حمایت از جنگ در سوریه و یمن ادامه می دهد.

وی افزود: عربستان نه تنها تروریست ها را حمایت می کند بلکه مساجد، روحانیون، مدارس و حوزه های دینی آنها این دیدگاه های افراطی را در تمام مناطق تحت نفوذ عربستان گسترش می‌دهند.

چامسکی کارنامه عربستان در زمینه حقوق بشر را از ننگین ترین کارنامه ها در جهان دانسته و به سر بریدن و محرومیت زنان از حقوق خود در این کشور اشاره نمود.

وی گفت: عربستان سعودی یکی از عجیب و غریب ترین سابقه های حقوق بشر را در جهان داراست. داعش افراد را سرمی برد اقدامی که همه را شوکه می کند و من فکر می کنم عربستان سعودی تنها کشوری است که به طور معمول اقدام به سربریدن آدم ها می کند. زنان در این کشور نمی توانند رانندگی کنند. این کشور به شدت تحت حمایت آمریکا و متحدان این کشور از جمله فرانسه و انگلیس است.

چامسکی با بیان اینکه بین نحوه تعامل اوباما و جورج بوش با عربستان تفاوتی نمی بیند حمایت آمریکا، انگلیس و فرانسه از عربستان را ننگین و زننده توصیف کرده و اظهار داشت که آنها نفت می خرند و اسلحه می فروشند و از فروش سلاح به این کشور میلیاردها دلار به دست می‌آورند.

وی همچنین به تجاوز عربستان به یمن که موجب ایجاد فاجعه انسانی در این کشور بسیار فقیر شده است، اشاره نمود. چامسکی همچنین معتقد است که چشم اندازی که اخیرا از سوی محمد بن سلمان جانشین ولیعهد سعودی مطرح گردید دیرهنگام بوده و ممکن است تحقق نیابد.

ترامپ کتاب نوشت؛ آمریکای درمانده

کتاب آمریکای درمانده به قلم «دونالد ترامپ»، نامزد ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا توسط انتشارات «تری شولد» منتشر شد.

ین روزها حتی کسانی که اهل سیاست و علاقمند به دنبال کردن اخبار نیستند نیز لااقل یک بار نام «دونالد ترامپ»، نامزد انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا را به خاطر مواضع تند و بعضا عجیب وی شنیده اند.

بدون شک «دونالد ترامپ»، صرف نظر از گرایش های تند و تیزش، توانسته به یکی از شگفتی های بزرگ در صحنه سیاست آمریکا تبدیل شود. اما سوال اینجاست که چرا مواضع تند «ترامپ» هر روز طرفداران بیشتری در آمریکا پیدا کرده و بسیاری از مردم این کشور از وی حمایت می کنند؟ چرا شخصیت های معروف تری چون «هیلاری کلینتون»، خود را در تقابل با «ترامپ» تا این حد درمانده حس می کنند؟

«دونالد ترامپ» در کتاب جدید خود به نام «آمریکای درمانده» که توسط انتشارات «تری شولد» به چاپ رسیده است، ضمن انتقاد از روش سیاستمداران هر دو حزب این کشور در امور کشورداری طی چند سال اخیر، به توضیح برنامه های خود برای آنچه وی بازسازی آمریکا می خواند پرداخته است. وی معتقد است دوران سیاست های شعاری به پایان رسیده و از اینجا به بعد باید بر خلاف گذشته عملگرا بود.

نویسنده کتاب «آمریکای درمانده»، ضمن انتقاد از وضع اقتصاد و درمان در این کشور معتقد است نظام درمانی در آمریکا باید به سمتی پیش برود که هم پزشکان راضی باشند و هم مردم.

وی در بخش دیگری از کتاب خود با انتقاد از عملکرد نظامی آمریکا طی چند سال اخیر معتقد است آمریکا باید به دوران اوج خود در عرصه نظامی بازگشته و به جای نشستن و از دور نگاه کردن به درگیری های جهان، در آنها پیروز شود. در همین راستا نیز، وی یکی از اهداف خود را نوسازی ارتش این کشور قید کرده است.

اما طبق نوشته های این کتاب، یکی از مهم ترین دلایل مخالفت «ترامپ» با ورود مهاجرین به آمریکا، به این دلیل است که بر اساس اعتقاد وی، نیروی کار خارجی طی چند سال اخیر بازار کار را از دست نیروی آمریکایی درآورده و همین مساله یکی از اصلی ترین دلایل رشد بیکاری در این کشور شده است.

البته مهاجرین خارجی تنها دلیل بیکاری از نگاه «ترامپ» نیستند. چرا که وی در بخش دیگر از این کتاب با اشاره به سیستم آموزش در آمریکا، از آن انتقاد کرده و معتقد است دانشگاه های این کشور باید به گونه ای دانشجویان خود را تربیت کنند که پس از اتمام درسشان توانایی رقابت با هم رده های بین المللی خود برای کسب شغل مورد نظر را داشته باشند.

این نامزد ریاست جمهوری آمریکا، یکی دیگر از دلایل رکود اقتصادی و بیکاری در این کشور را صادر شدن کارخانه های آمریکایی به کشورهای دیگر همچون چین و در نتیجه بیکار شدن نیروی کار آمریکایی دانسته و بازگرداندن کارخانه های این کشور به سرزمین مادری خود را یکی از برنامه های اقتصادی خود در صورت پیروزی در انتخابات معرفی کرده است.

با توجه به توضیحات مختصر بالا در مورد این کتاب، شعارهای «ترامپ» هرچند پوپولیستی و عوام فریبانه هم به نظر برسند، اما به نظر می رسد دلیل اقبال بلند وی نزد مردم آمریکا، همین شعارهایی است که گویی حرف دل آنها را زمزمه می کند. مهر