کشورهای اروپایی در حالت آماده باش برای برگزیت نامنظم

عمومی

 

یک رسانه آلمانی در حالی که با گذر زمان احتمال وقوع سناریوی برگزیت نامنظم بالا می‌رود به تلاش‌ها و برنامه ریزی‌های کشورهای اروپایی برای وقوع چنین سناریویی پرداخت

“ان تی وی” آلمان در مطلبی نوشت: “بوریس جانسون”، نخست وزیر انگلیس در هفته های آینده انگلیس را از اتحادیه اروپا خارج می کند و با نزدیک شدن به موعد برگزیت احتمال وقوع یک سناریو یعنی برگزیت نامنظم افزایش می یابد. کشورهای اروپایی خود را برای وقوع بدترین سناریو آماده می کنند.

“ان تی وی” آلمان در مطلبی نگاهی به تلاش ها برای آماده سازی به منظور برگزیت نامنظم در کشورهای مختلف اروپایی پرداخته است.

آلمان

آلمان خود را برای همه چیز آماده می کند. دولت آلمان ادعا می کند که برای همه آنچه بعد از خروج نامنظم رخ می دهد آماده است. در برلین حدود 80 قانون و دستورالعمل به منظور کاهش تاثیرات برگزیت نامنظم تصویب شده است.

در عرصه اقتصادی هم توافق نامه ای برای این منظور بین تنظیم کننده بازار مالی در آلمان با عنوان بافین و FCA انگلیس درباره مرزبندی خدمات مالی صورت گرفته است. اداره امور گمرکی آلمان هم نظارت های کنترلی خود را افزایش می دهد و حدود 900 افسر گمرک اضافی و همچنین عملیات پرسنل انعطاف پذیر و پشتیبانی به منظور بهینه سازی را مد نظر قرار داده است.

دولت فدرال آلمان همچنین در تلاش برای آماده سازی خود برای برگزیت نامنظم بخصوص به منافع کسانی که با تکیه بر تردد آزادانه و اعتماد به آن تصمیمات زندگی خود را گرفته اند بها می دهد. روز پنج شنبه برای این منظور در پارلمان آلمان درباره لایحه ای بحث و گفتگو شد تا اطمینان حاصل شود که همه اتباع انگلیس و اعضای خانواده آن ها بعد از برگزیت اجازه اقامت در آلمان را دارند.

لهستان

این کشور هم علاقه زیادی به این مسئله دارد که مناسبات تجاری بین اتحادیه اروپا و انگلیس حفظ شود. حدود یک چهارم کالاهای مورد معامله بین انگلیس و اتحادیه اروپا اوسط شرکت های حمل و نقل لهستانی انجام می شود. از طرفی لهستانی ها بزرگترین گروه خارجیان اروپایی در انگلیس هستند. سفیر لهستان در لندن از حدود یک میلیون از هم وطنان خود که در انگلیس هستند خواسته است که برای دریافت اقامت دائم اقدام کرده و یا مقدمات بازگشت به کشورشان را فراهم کنند.

اسپانیا

این کشور اروپایی با بیشترین شهروند انگلیسی حدود 875 کارمند را استخدام کرده تا راه حل هایی برای مسائل مختلف بعد از برگزیت تنظیم کنند و به آن بپردازند. تمرکز این کارمندان بر حق اقامت انگلیسی هایی که اقامت خود در این کشور را خبر داده اند و همچنین کنترل های مرزی و گمرکی است. البته بسیاری مسائل تا به حال حل نشده است. از جمله این مسائل چگونگی برخورد با منطقه جبل الطارق انگلیس در سواحل جنوبی اسپانیا است. دولت مادرید وعده داده است که آزادی تردد را برای جبل الطارقی ها و مجوزهای اقامت را برای حدود 400 هزار انگلیسی ساکن این کشور فراهم کند.

فرانسه

کشور فرانسه هم مرتبا در بندرگاه مهم کاله تمریناتی را برای شرایط اضطراری انجام می دهد. در این قطب مهم برای تجارت بین انگلیس و اتحادیه اروپا از فناوری های جدید برای جلوگیری از ترافیک طولانی به دلیل کنترل های گمرکی استفاده می شود. یک سیستم بارکد برای این منظور طراحی شده تا کار بازرسان را آسان تر کند. پاریس برای آماده سازی خود به منظور برگزیت نامنظم هزینه حدود 40 میلیون یورویی را برآورد کرده و 600 کارمند گمرک اضافی را استخدام کرده است. فرانسه همچنین دومین کشور دارنده مهاجران انگلیسی است. بعد از برگزیت حدود 150هزار انگلیسی که در این کشور زندگی می کنند یک سال فرصت دارند تا اجازه اقامت درخواست کنند.

هلند

دولت هلند هم می خواهد حدود 900 مامور گمرکی اضافی را استخدام کرده و صدها فضای پارکینگ برای کامیون ها در بندر روتردام ایجاد کند. هلندی ها البته امیدوارند بتوانند از برگزیت سود ببرند.

بر اساس اعلام آژانس سرمایه گذاری خارجی هلند تقریبا صد شرکت بین المللی تصمیم گرفته اند پیامد برگزیت شعبه ای را در هلند ایجاد کنند تا بتوانند دسترسی به بازار اروپا را حفظ کنند.همچنین هزاران هلندی در روز خروج برنامه ریزی شده انگلیس از اتحادیه اروپا می خواهند در مراسمی نمادین روی یک عرشه کشتی جمع شده و از انگلیس خداحافظی کنند.

ایرلند

کشور ایرلند بیش از همه از خروج نامنظم برگترین شریک تجاری خود در اتحادیه اروپا آسیب می بیند. بیش از نیمی از کل صادرات گوشت گاو ایرلند به انگلیس انجام می شود. ایرلند همچنین قسمت اعظمی از مواد غذایی خو را از انگلیس وارد می کند و یک برگزیت نامنظم می تواند کمبودهای شدیدی را برای این کشور به دنبال آورد.

در این میان انگلیس و اتحادیه اروپا همچنان در این باره به توافق نرسیده اند که چگونه می توان بعد از برگزیت از کنترل های مرزی سخت بین ایرلند و ایرلند شمالی جلوگیری کرد.

انگلیس

در آن طرف کانال هم انتشار اسنادی دولتی درباره عواقب وخیم احتمالی برگزیت نامنظم ناآرامی هایی را در انگلیس ایجاد کرده است. برگزیت نامنظم می تواند به تنگناهایی در تهیه دارو و مواد غذایی منجر شده و ناآرامی هایی را در بین مردم ایجاد کند. آمادگی انگلیس برای خروج نامنظم از اتحادیه اروپا در سطح پایینی قرار دارد.

تقریبا حدود 3.5 میلیون شهروند اتحادیه اروپا که در انگلیس زندگی می کنند با یک دوران مبهم و نامشخص در دوران بعد از برگزیت مواجه هستند. تا کنون بیش از یک میلیون آن ها به دنبال اجازه اقامت بوده و حدود یک سوم درخواست های مربوط به حق اقامت دائم هم رد شده است.

بوریس جانسون وعده داده است تا پایان اکتبر از اتحادیه اروپا خارج شود، با توافق یا بدون توافق.