آمریکا تونل ساخته خود را در افغانستان هدف قرار داد

عمومی

 

ادوارد اسنودن پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا گفت: تونلی که با بمب قدرتمند آمریکا در افغانستان هدف قرار گرفت با بودجه همین کشور ساخته شده بود و 319 میلیون دلار هزینه داشت

وزارت دفاع آمریکا دیروز پنجشنبه اعلام کرد که در عملیاتی علیه مواضع گروه تروریستی داعش در افغانستان، بزرگترین بمب غیراتمی خود را به کار برده است

این حمله در ولسوالی آچین ننگرهار و ساعت 19 و30 دقیقه به وقت محلی انجام شده است. اسنودن در مورد بکارگیری بزرگترین بمب غیراتمی آمریکا در افغانستان در توییتر نوشت: تونل بمباران شده در افغانستان با پول آمریکا ساخته شده بود. وی با استناد به یک مقاله روزنامه نیویورک تایمز که در سال 2005 منتشر شده، یادآوری کرد که برای ساخت تونل بمباران شده در افغانستان، آمریکا 319 میلیون دلار هزینه کرده بود. «مادر تمام بمب‌ها» داده‌اند، به گفته پنتاگون برای تخریب غارها و تونل‌هایی استفاده شده است که نیروهای داعش در آنها پنهان شده بودند توان انفجاری برابر با 11 تن تی‌ان‌تی دارد و در سال 2003 آزمایش‌ شد. اسنودن که سال 2013 از محل کار خود در مرکزی متعلق به اداره امنیت ملی آمریکا در هاوایی به هنگ کنگ گریخت، هزاران مدرک طبقه بندی شده جاسوسی و امنیتی این کشور را در اختیار روزنامه نگاران قرار داد. وی پس از ابطال گذرنامه اش از سوی آمریکا به روسیه رفت و با کسب پناهندگی موقت در این کشور زندگی می کند. انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

آیا بزرگترین بمب آمریکا از جمعیت ۱۰۰ هزار نفری «اچین»

 تلفاتی نگرفته است؟

در حالی که آمریکا برای نخستین بار بزرگترین بمب غیرهسته‌ای خود را در یک شهرستان ۱۰۰ هزار نفری در شرق افغانستان آزمایش کرده است، مقامات افغان و آمریکایی مدعی هستند که این انفجار مهیب تلفات غیرنظامی در پی نداشته است.

ارتش آمریکا عصر روز گذشته ساعت 19:02 دقیقه به وقت محلی در شهرستان «اچین» ولایت ننگرهار در شرق افغانستان بزرگترین بمب غیرهسته‌ای خود را برای نخستین بار استفاده کرد.

به گفته مقامات آمریکایی این بمب افراد وابسته به داعش در شهرستان اچین را هدف قرار داده است.

بیشتر رسانه‌ها به نقل از مقام‌های خارجی اعلام کردند که در این حمله 36 نفر از افراد وابسته به گروه تروریستی داعش کشته شده‌اند.

از سوی دیگر «شان اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید نیز به خبرنگاران گفته که انفجار این بمب تلفات غیرنظامی نداشته است.

از سوی دیگر همواره مقامات افغان و خارجی در گذشته اعلام کرده‌اند که افراد وابسته به داعش پایگاه‌های خود را در میان مردم غیرنظامی می‌سازند همچنین در برخی موارد گفته شده بود که به همین دلیل هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در هدف قراردادن افراد داعش با مشکلاتی روبرو است.

اکنون این پرسش‌ها مطرح می‌شود که آیا استفاده از بزرگترین بمب غیرهسته‌ای آمریکا به راستی در اچین تلفات غیرنظامی نداشته است؟ و آیا روش دیگری برای از بین بردن افراد وابسته به داعش در این شهرستان و در ولایت ننگرهار قابل استفاده نبود؟ چرا آمریکا از بزرگترین بمب غیرهسته‌ای خود در اچین استفاده کرده است؟

«شان اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید گفته که بزرگترین بمب غیرهسته‌ای آمریکا موسوم به «جی بی یو 43» شبکه‌ای از تونل‌ها و غارهایی را هدف قرار داده است که جنگجویان داعش از آن استفاده می‌کردند تا آزادانه حرکت کنند؛ این به داعش کمک می‌کرد تا مستشاران آمریکایی و نیروی افغان در منطقه را هدف قرار دهند. این بمب که موسوم به «مادر تمام بمب‌ها است» در سال 2003 ساخته شد.

مادر تمام بمب‌ها 9.1 متر طول و 10 تن وزن دارد که 8 هزار و 464 کیلو از آن را مواد منفجره تشکیل می‌دهد.

به گزارش گاردین، این بمب قبل از برخورد با زمین منفجر می‌شود و گفته می‌شود که تا شعاع بیش از یک و نیم کیلومتر را به طور کامل نابود می‌کند.

ارتش آمریکا همواره در افغانستان و در دیگر کشورها به خاطر تلفات بالای غیرنظامیان در عملیات نظامی مورد انتقاد شدید قرار دارد. قبل از این نیز در حمله هوایی آمریکا در 17 مارس سال گذشته میلادی به ساختمانی در موصل عراق شمار بسیاری از غیرنظامیان کشته شدند و این حمله موشکی هم اکنون تحت بررسی قرار دارد.

با این حال این پرسش و دیگر پرسش‌های مهم باقیست که آیا واقعا هیچ غیرنظامی در بزرگترین بمب آمریکا کشته نشده است؟تسنیم