توزیع بدون حساب سلاح در عراق و افغانستان توسط آمریکا ـ نیویورک تایمز بررسی کرد

عمومی

آمریکا پس از حادثه ۱۱ سپتامبر در میدان‌های جنگ افغانستان و عراق به هم‌پیمانان خود تعداد زیادی سلاح داده است که فهرست ثبت آنها را در اختیار ندارد

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه «نیویورک تایمز»، پس از حادثه 11 سپتامبر، آمریکا در میدان‌های جنگ در افغانستان و عراق به همپیمانان خود تعداد زیادی سلاح داده است.

بر اساس این گزارش، آمریکا فهرست ثبت سلاح‌ داده شده را در اختیار ندارد و در مورد اینکه در حال حاضر این سلاح‌ها در اختیار چه کسانی قرار دارند نیز اطلاعات کمی وجود دارد.

 به طور کلی، آمریکا در عراق و افغانستان به میزان 1.45 میلیون اسلحه توزیع کرده است که 978 هزار سلاح تهاجمی، 266 هزار سلاح کمری و 112 هزار مسلسل را شامل می‌شوند.

اما مقامات پنتاگون اعلام کردند که فقط اسناد توزیع 700 هزار اسلحه را در اختیار دارند و تجهیزات نظامی زیادی در افغانستان مفقود شده‌اند.

وزارت دفاع آمریکا گزارش کرده بود که واشنگتن در یک دهه گذشته بیش از 747 هزار انواع سلاح و تجهیزات نظامی را به نیروی امنیت ملی افغانستان به ارزش 626 میلیون دلار فراهم کرده است که شامل حدود میلیون‌ها تفنگ، تپانچه، مسلسل، نارنجک‌‌انداز و دیگر ادوات نظامی بوده است

بر اساس این گزارش، از میان 474 هزار و 823 شماره سریال ثبت شده در پایگاه بازرسی، حدود 203 هزار و 888 عدد از این شماره سریال‌ها یا حدود 43 درصد مفقود و یا اطلاعات آن‌ها دو بار ثبت شده‌ بود.

همچنین طی تحقیقات انجام شده، تعداد 24 هزار و 520 شماره سریال در پایگاه بازرسی، اغلب بیش از یک بار تکرار شده‌ بودند و هیچ اطلاعاتی در مورد 50 هزار و 304 شماره سریال مبنی بر اعزام و یا دریافت آنها در این پایگاه وجود نداشت.