نقش آمریکا در کودتای ترکیه؛ – اوباما مرده اردوغان را می خواست

عمومی


 

یک نویسنده آمریکایی، دست داشتن آمریکا در کودتای 25 تیر 95 علیه “رجب طیب اردوغان” رئیس جمهوری ترکیه را قطعی دانست

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، پایگاه چپگرای WSWS در تحلیلی به قلم “بیل فان اوکین” نویسنده و تحلیلگر آمریکایی، به مشارکت افسران بلندپایه ترک ِطرفدار آمریکا از جمله فرمانده پایگاه هوایی اینجرلیک در کودتای ترکیه اشاره کرد.

پایگاه اینجرلیک بزرگ ترین انبار سلاح های هسته ای آمریکا در اروپا و منطقه محسوب می شود و نیز جایگاهی برای اجرای حملات ائتلاف بین المللی ضد داعش در سوریه و عراق است.

گفتنی است که فرمانده پایگاه هوایی اینجرلیک بعد از شکست کودتا در ترکیه، درخواست پناهندگی سیاسی از آمریکا کرده است.

به گزارش “شام نیوز”، اوکین نوشت: «گزارش های رسانه ای حاکی از آن است که روس ها برخی از مکالمات بی سیم رد و بدل شده میان کودتاگران در ترکیه را رمزگشایی کردند و به سازمان اطلاعات ترکیه هشدار دادند تا اردوغان بتواند نیم ساعت قبل از رسیدن کودتاگران به مقر اقامتش فرار کند».

این نویسنده آمریکایی، احتمال بی اطلاعی آمریکا از کودتای ترکیه را با وجود در اختیار داشتن تمامی امکانات تکنولوژی و حضور نظامی در پیمان ناتوبعید دانست و گفت: «اینکه آمریکا، ترکیه را در جریان اوضاع قرار نداده باشد، یک مفهوم می تواند داشته باشد و آن اینکه اوباما نمی خواسته که به اردوغان هشدار دهد، بلکه می خواسته وی را مرده ببیند».

“جان کری” وزیر امور خارجه آمریکا که هنگام کودتای ترکیه در مسکو پایتخت روسیه حضور داشت، در اولین واکنش آمریکایی ها به این کودتا، بر تمایل واشنگتن به ثبات و صلح همیشگی در ترکیه تاکید کرد، بدون اینکه در رابطه با سرنوشت اردوغان سخنی به زبان بیاورد و یا اینکه حرفی از لزوم توجه به بقای دولت منتخب مردمی آن بزند.

اوکین می افزاید: «ذکر کلمه دوام در سخنان کری نشان دهنده، ماندن ترکیه به عنوان رکنی اساسی در جبهه آمریکایی ضد روسیه است؛ این درحالیست که آمریکا خود از کودتاهای نظامی ضدحکام نزدیک به مسکو و در صدر آن عدنان مندریس، حمایت کرده است».

این نویسنده آمریکایی همچنین به تنش در روابط میان اردوغان و آمریکا درخصوص چندین موضوع از جمله مخالفت وی با مشارکت در جنگ علیه عراق در سال 2003، مخالفت او با تحریم های ایران در سال 2010 و درخواست وی برای خرید موشک های دفاعی از چین در سال 2013 و نیز خصومت او با جنبش کردها در ترکیه و سوریه اشاره و تصریح کرد: «آمریکا هماهنگی خود را با یگان های حمایت از مردم کرد در شمال سوریه افزایش داده و در نهایت، عذرخواهی اردوغان از روسیه در خصوص سرنگونی جنگنده روسی به تنش بیشتر در روابط با وی آمریکا منجر شد».

به نوشته این نویسنده آمریکایی، اردوغان پس از کودتا و خیلی قبل از اینکه با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تماس بگیرد، با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تماس گرفت.

اردوغان همچنین در تماس تلفنی خود با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران برهمکاری با تهران و مسکو در زمینه حل مشکلات منطقه و بازگرداندن ثبات و صلح به آن تاکید کرد.

اوکین معتقد است که «امپریالیسم آمریکا، این همه تغییر را در اوضاع سیاسی منطقه برنمی تابد و از این رو، کودتای فوری در ترکیه را انجام داد و در صورت موفقیت این کودتا، جنگ داخلی این کشور را فرا می گرفت».

این نویسنده آمریکایی در ادامه، شکست کودتاگران در سرنگونی دولت اردوغان را به منزله پیروزی دموکراسی ندانسته، بلکه معتقد است که اردوغان با استفاده از این فرصت تلاش کرده تا پایه های دیکتاتوری راستگراها را تقویت کند و سرکوب مخالفان را تحکیم بخشد و هزاران مخالف دولت خود را به زندان ها بیاندازد و همه نهادهایی را که نشانه هایی از گرایش به مخالفان در آنان به چشم می خورد، تعطیل کند».