ترامپ امتیازات تجاری به هند و ترکیه را لغو کرد

6

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دستور داده است امتیازات تجاری آمریکا برای هند و ترکیه لغو شود

دفتر نمایندگی تجاری ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای گفته است که دولت این کشور “در نظر دارد هند و ترکیه را از فهرست کشورهای در حال توسعه برخوردار از ترتیبات نظام عمومی تجارت ترجیحی خارج کند به این دلیل که این دو کشور دیگر واجد شرایط لازم برای برخورداری از این ترتیبات نیستند. “

در این بیانیه آمده است که دولت هند به وعده خود برای دسترسی صادرکنندگان آمریکایی به بازارهای آن کشور عمل نکرده و ترکیه “به توسعه اقتصادی لازم” دست یافته و نمی‌تواند به عنوان یک کشور توسعه نیافته و فقیر در این فهرست باقی بماند.

  • نظام عمومی تجارت ترجیحی چیست؟طبق مقررات سازمان تجارت جهانی، کشورهای عضو متعهد می‌شوند متقابلا موانع و محدودیت‌های موجود بر سر راه تجارت آزاد با یکدیگر به خصوص تعرفه‌های گمرکی را کاهش دهند یا حذف کنند. در همانحال، به منظور حمایت و کمک به کشورهای توسعه نیافته و کم درآمد، به این کشورهای اجازه داده شده است تا برای مدتی معین، در تجارت با کشورهای پییشرفته و ثروتمند از مزایای تجارت آزاد در زمینه صادرات برخوردار شوند اما مجاز باشند محدودیت‌هایی را در زمینه واردات از این کشورها اعمال کنند.
  • هدف از نظام عمومی تجارت ترجیحی حمایت از تولیدکنندگان داخلی در کشورهای توسعه نیافته است.
  • “نظام عمومی تجارت ترجیحی” ترتیباتی است که سازمان تجارت جهانی به منظور کمک موقت به کشورهای توسعه نیافته و کم درآمد عضو این سازمان در نظر گرفته است. پیش از تشکیل این سازمان، همین ترتیبات در مبادلات تجاری بین کشورهای عضو توافق عمومی در مورد تعرفه تجارت – گات – معمول بود.
  • چرا ترکیه و هند؟در مورد هند، نمایندگی ایالات متحده در سازمان تجارت گفته است که این کشور “دامنه گسترده‌ای از محدودیت های تجاری را به اجرا گذاشته که بر تجارت خارجی آمریکا تاثیرات منفی محسوسی داشته است. “روز گذشته دونالد ترامپ در نامه‌هایی به روسای مجلس نمایندگان مجلس سنا آنان را از تصمیم خود آگاه کرد. وی در این نامه گفته است که در مورد هند تصمیم خود را “پس از تماس‌ها و مذاکرات مفصل” بین دو کشور اتخاذ کرده و افزوده است که همچنان به این تماس‌ها ادامه می‌دهد تا مشخص شود آیا دولت هند در نظر دارد به صادرکنندگان آمریکایی امکان دسترسی منصفانه به بازارهای آن کشور را بدهد یا نه. ” 
  • وی در این نامه گفته است که ترکیه دیگر یک کشور توسعه نیافته و مستحق برخورداری از امتیازات نظام عمومی تجارت ترجیحی نیست.
  • تصمیم آمریکا در مورد تجارت با ترکیه و هند دست کم تا شصت روز پس از ابلاغ رسمی آن به سازمان تجارت جهانی و دو کشور مورد نظر اجرایی نخواهد شد.
  • در مورد ترکیه، ترتیبات نظام عمومی تجارت ترجیحی از سال ١٩٧٥ به اجرا گذاشته شده است. نمایندگی ایالات متحده در سازمان تجارت جهانی گفته است که اقتصاد ترکیه در حال حاضربه “سطح بالاتری از توسعه اقتصادی” رسیده و می‌تواند از برنامه حمایتی کنار گذاشته شود.

Related posts