آمریکا رکورد ۷ ساله پرتاب بمب و موشک در افغانستان را شکست

عمومی

نیروهای آمریکایی بیش از ۷۰۰ بمب و موشک را در ماه گذشته میلادی استفاده کردند که در هفت سال اخیر در این کشور بی‌سابقه بوده است

به نقل از گروه رسانه‌ای «The Bureau of Investigative Journalism» (دفتر خبرنگاری پژوهشی) در انگلیس، ماه گذشته میلادی هواپیماهای آمریکایی بیش از هر زمان دیگری در هفت سال گذشته از بمب و موشک در افغانستان استفاده کردند.

براساس اطلاعات منتشر شده تازه نیروی هوایی آمریکا، هواپیماهای این کشور تنها در ماه گذشته در افغانستان 751 بمب و موشک پرتاب کرده است که این بالاترین آمار از نوامبر سال 2010 تاکنون را نشان می‌دهد.

گفتنی است که نیروی هوایی آمریکا معیارهای متفاوتی را برای اندازه‌گیری شدت حملات هوایی دارد که تعداد موشک و بمب‌های رها شده یکی از این روش‌ها است، زیرا در یک حمله ممکن است بیش از یک بمب و یا موشک استفاده شود.

«دفتر خبرنگاری پژوهشی» خواستار دریافت اطلاعات بیشتر درباره تعداد حملات هوایی نیروهای خارجی در افغانستان در ماه سپتامبر شد اما تاکنون موفق به دریافت آن از فرماندهی ماموریت «حمایت قاطع» نشده است.

در ماه‌های حملات هوایی آمریکا علیه مخالفان مسلح در افغانستان افزایش یافته و در حالی که هنوز 3 ماه به پایان سال 2017 میلادی مانده، تعداد حملات هوایی آمریکا بیش از مجموع این حملات در دو سال گذشته بوده است.

ژنرال «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا نیز اخیرا اظهار کرد که در زمان ریاست جمهوری ترامپ نیروهای خارجی مستقر در افغانستان حملات هوایی بیشتری را بیش از هر سال دیگری از سال 2012 داشته است.

ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان نیز پیش از این اعلام کرده بود که پس از اعلام استراتژی جدید ترامپ حملات حمایت هوایی از نیروهای امنیتی افغان افزایش خواهد یافت.

این در حالی است که در اثر افزایش این حملات، تعداد تلفات غیرنظامیان در این کشور نیز افزایش یافته است.

براساس گزارش اخیر دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان موسوم به (یوناما)، حملات هوایی در ولایت‌های هرات و لوگر در یک هفته دستکم 28 غیرنظامی کشته و 16 تن دیگر نیز زخمی شدند که همه آنان را زنان و کودکان تشکیل می‌دادند.

براساس این گزارش یوناما، آمار تلفات غیرنظامیان افغان در نتیجه حملات هوایی در شش ماه نخست سال 2017 نسبت به زمان مشابه در سال گذشته افزایش 43 درصدی داشته است.

این دفتر در زمان یاد شده تعداد 95 کشته و 137 مجروح را بر اثر حملات هوایی ثبت کرد و افزایش تعداد کشته‌ها میان زنان و کودکان را بسیار بالا دانست.

برخی از محدودیت‌های جنگی آمریکا در افغانستان برداشته شده است؛ تهاجمی‌تر عمل می‌کنیم

وزیر دفاع آمریکا به سناتورهای این کشور گفته است که برخی از محدودیت‌های جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان برای تهاجمی شدن بیشتر فعالیت‌ها به دستور ترامپ برداشته شده است.

به نقل از «نیویورک تایمز»، ژنرال «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا که معمولا تمایلی برای صحبت درباره نظامیان اعزامی آمریکا در مناطق مختلف جهان ندارد اما درباره «قوانین درگیری» نظامیان آمریکایی در افغانستان جزئیاتی را مطرح کرد.

به گفته مقامات نظامی آمریکایی مستقر در افغانستان، هنوز تغییراتی که ماتیس اعلام کرد به عنوان دستور به نظامیان مستقر در آن کشور صادر نشده است.

از سوی دیگر، پنتاگون نیز تایید کرد که این تغییرات هنوز عملی نشده‌اند.

درصورت اعمال این تغییرات، هواپیماهای آمریکایی ممکن است تلاش کنند تا مخالفان مسلح دولت افغانستان را تنها به دلیل گرایش آن‌‌ها به این گروه‌ها هدف قرار دهند.

ژنرال ماتیس در کمیته نیروهای مسلح آمریکا تصریح کرد که برخی از محدودیت‌ها از جمله ضرورت نزدیکی دشمن به نیروهای افغان و یا نیروهای ویژه آمریکایی برای درگیری برداشته شده است.

 وی افزود: بنابراین چنین محدودیت‌های که به ما اجازه نمی‌داد تا از نیروی هوایی به طور کامل استفاده کنیم، برداشته شده است.

ژنرال «دیوید بارنو» که فرماندهی جنگ افغانستان را به مدت دو سال برعهده داشت، گفت که این تغییرات احتمالا نشان دهنده خروج آمریکا از رویکرد تدافعی است.

در واقع تلاش ماتیس برای برداشتن محدودیت‌های قوانین درگیری با تصمیم وی مبنی بر قرار دادن نظامیان آمریکایی در نزدیکی میدان‌های جنگ همزمان است، این در حالی است که وزیر دفاع آمریکا هموار تاکید می‌کند تنها نقش مشاوره به نیروهای امنیتی افغان را خواهند داشت.

اظهارات وزیر دفاع آمریکا همچنین تا حدی سخنان رئیس جمهور این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل را تبیین کرد.

یکی از مقامات نظامی آمریکا در افغانستان خبر داد که ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان خواستار قوانین جدیدی شده و افزود که انتظار می‌رود این تغییرات بزودی اعمال شوند.