برای جلوگیری از سناریوی نظامی در ونزوئلا تلاش می‌کنیم

عمومی

 

نگران کوبا و نیکاراگوئه هستیم

 

وزیر امور خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) در نشست روسیه-هند-چین در ووژن گفت، مسکو در حال همکاری با تمام کشورهایی است که نگرانی مشترکی نسبت به احتمال اجرای سناریوی نظامی در ونزوئلا دارند تا مانع از بکارگیری قوه قهریه برای حل این بحران شود.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: ما به صورت فعال با تمام کشورهایی که درباره چشم‌انداز یک راهکار نظامی نگرانند، همکاری می‌کنیم. این تصادفی نیست که برزیل اعلام کرده است نه اراضی خودش را در اختیار ایالات متحده قرار می‌دهد تا گام‌هایی علیه ونزوئلا بردارد و نه در آن مشارکت می‌کند.

به گفته لاوروف، مسکو در جریان است که هیچکدام از کشورهای آمریکای لاتین شامل گروه لیما، از بکارگیری قوه قهریه در ونزوئلا حمایت نمی‌کنند. روسیه از واشنگتن خواست تا در مواضع خودشان به دقت بازنگری کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: ما همچنین تحریکات بی‌وقفه در مرز ونزوئلا به بهانه ارسال کمک‌های بشردوستانه برای قربانیان را یادآور شدیم. این سناریوی کاملاً شناخته شده بیش از پیش انگیزه یک مداخله نظامی را فاش می‌کند.

به گفته لاوروف، نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا مرتباً خواستار گفت‌وگو با اپوزیسیون می‌شود اما خوان گوآیدو پیشنهاد سازش را نمی‌پذیرد. او گفت: ما از این مساله متاسفیم و امیدواریم جامعه بین‌المللی از ایده گفت‌وگوی ملی ونزوئلا حمایت کند.

وی همچنین گفت که مسکو از اظهارات اخیر مقام‌های آمریکایی درباره کوبا و نیکاراگوئه نگران است.

لاوروف اظهار داشت: من می‌خواهم توجه همگان را به اظهارات نگران کننده و علنی مقام‌های آمریکایی که گفته‌اند روزهای مادورو در ونزوئلا به شماره افتتاده و نیکاراگوئه و کوبا در نوبت هستند، جلب کنم.

وزیر خارجه روسیه همچنین از “دکترین مونرو” آمریکا انتقاد کرده و آن را نقض قوانین بین‌المللی دانست چرا که براین اساس آمریکا هر جا که مناسب ببیند از زور استفاده می‌کند و هر جا که مخالفتی را شاهد باشد دولت‌ها را ریشه کن‌ می‌کند.