جیمی کارتررئیس جمهور اسبق آمریکا میگوید

عمومی

آمریکا جنگ افروز شماره یک است / در30کشور آغازگر جنگ بوده ایم/ انتقاد شدید از هیلاری

جیمی کارتر رئیس جمهوری اسبق آمریکا با بیان اینکه آمریکا کشورجنگ افروز شماره یک جهان است، ازعملکرد جان کری درمقام وزارت امورخارجه این کشور تمجید کرد وگفت: آمریکا باید با ایران رابطه داشته باشد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی مجله تایم، سی ونهمین رئیس جمهوری آمریکا درگفت وگویی با این مجله خاطرنشان کرد: اگر به سابقه آمریکا نگاه کنید می بینید که اززمان تاسیس سازمان ملل پس از جنگ جهانی دوم تاکنون آمریکا تقریبا همواره درجایی مشغول جنگ بوده است. ما در حدود 30 کشور آغازگر جنگ بوده ایم.

کارتر 89 ساله دربخش دیگری از این گفت وگو، درباره آینده روابط ایران و آمریکا و احتمال اتحاد بین دو کشور گفت: حتی پس ازپیروزی انقلاب اسلامی و سرنگونی شاه ایران، من فورا’ دولت ایران را به رسمیت شناختم ودیپلماتها را به ایران اعزام کردم؛ بله فکر می کنم باید روابط را دوباره برقرار کنیم.

وی افزود: حتی اگر نتوانیم روابط کامل دیپلماتیک داشته باشیم، بطور حتم می توانیم به توافقی برسیم که بتوانیم طبق آن ازمناقشه نظامی جلوگیری کنیم.

رئیس جمهوری اسبق آمریکا درباره اقدامات دیپلماتیک جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در خاورمیانه گفت: به گمانم کری اقدامات قابل ملاحظه ای انجام داده و بسیار او را ستایش می کنم.

وی خاطرنشان کرد که از طریق پست الکترونیک با کری در تماس است و نظرات خود را با او در میان می گذارد.

کارتر درخصوص اینکه چه توصیه هایی به کری می کند، گفت: نمی خواهم پیام های خودم برای کری را افشا کنم اما از او خواسته ام از قوانین دیرینه بین المللی منحرف نشود .

وی افزود: براساس تجربه خودم می گویم بهترین راهی که آمریکا می تواند میانجی صلح باشد این است که رئیس جمهوری بطور عمیق وارد کار شود.

کارتر همچنین ازعملکرد هیلاری کلینتون درزمان تصدی وزارت امورخارجه آمریکا انتقاد کرد وگفت: کلینتون اقدام زیادی برای صلح انجام نداد واین موضوعات مهم وحساس با آغاز وزارت جان کری مطرح شد.

کارتر درپاسخ به پرسش که برخورد او دربرابر ولادیمیر پوتین چگونه می بود، گفت: اتفاقا در زمان ریاست جمهوری من هم چنین مسائلی رخ داد. درکریسمس سال 1979 (لئونید) برژنف دستور اشغال نظامی افغانستان را صادر کرد. من درآن زمان درست همانطوری عمل کردم که آمریکا اکنون دربرابر تصرف شبه جزیره کریمه توسط روسیه، عمل کرده است.

منبع: ایرنا

اوباما: لیبی بدترین اشتباهم در خاورمیانه بود

دوشنبه 23 فروردین 1395 ساعت 13:11

رئیس جمهور آمریکا گفت: بدترین اشتباهش را در منطقه خاورمیانه و به طور مشخص لیبی انجام داده‌ام.

به گزارش جام جم آنلاین، باراک اوباما، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز درباره بدترین اشتباهش اظهار داشت: شاید شکست در برنامه ریزی برای بعد از دخالت در لیبی بود.

وی با این حال ادعا کرد که دخالت در لیبی کار درستی بود و باید انجام می شد.

سی ان ان تأکید کرد که اوباما پیش از این نیز در اظهاراتی در سپتامبر گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود که ائتلاف باید کار بیشتری را برای پر کردن خلأ در لیبی پس از براندازی قذافی انجام می داد.

اوباما همچنین نجات اقتصاد آمریکا پس از بحران مالی سال 2008 را بزرگترین دستاورد خودش در کاخ سفید عنوان کرد.