درخواست تاریخی کره‌شمالی از همسایه جنوبی‌اش/ کره‌ جنوبی: برای تمام سناریوهای احتمالی آماده‌ایم

1

 

وزیر امور خارجه کره‌جنوبی اعلام کرد، سئول آماده تمام سناریوهای احتمالی در صورت وقوع یک آزمایش تسلیحاتی دیگر از سوی کره‌شمالی است و همزمان دو کره یکسری مذاکرات و دیدارهای مشترک در رابطه با المپیک زمستانی ماه آتی دارند

به نقل از خبرگزاری رویترز، کانگ کیونگ – وا، وزیر امور خارجه کره‌جنوبی در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گفت: ما این مذاکرات را با توجه به درک روشنی از آنچه ممکن است، رخ دهد آغاز کردیم. ممکن است یک اقدام تحریک آمیز دیگر هم رخ دهد بنابراین ما این مذاکرات را با در نظر گرفتن تمام سناریوهای احتمالی پیش می‌بریم و آماده‌ایم تا با هر آنچه اتفاق بیفتد مقابله کنیم اما در مجموع اوضاع اکنون مناسب است.

وزیر امور خارجه کره‌ جنوبی که برای گفت‌وگو درباره تحولات اخیر در مورد مذاکرات دو کره و اطلاع‌رسانی درباره تماس‌های مرتبط با المپیک در داووس حضور دارد درباره جزئیات سناریوهایی که کره‌ جنوبی بر آنها آماده است، صحبتی نکرد.

پس از اولین دور از مذاکرات رسمی دو کره مقامات دو طرف سفرهایی برای تسهیل مشارکت کره‌شمالی در بازی‌های المپیک داشتند.

وزیر امور خارجه کره‌جنوبی همچنین گفت: این بازی‌ها فرصتی برای مشارکت و همکاری صلح آمیز است و ما باید بهترین استفاده را از آن بکنیم. دوره عدم همکاری با کره‌شمالی بسیار طولانی بود و ما امید داریم این‌بار گفت‌وگوها به مسائل میان دو کره و مساله هسته‌ای کره شمالی بینجامد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کره‌جنوبی همچنین از چین و روسیه خواست تا برای ارتقای اجرای تحریم‌های شورای امنیت علیه کره شمالی اقدامات بیشتری انجام دهند.

او گفت: طبق تازه‌ترین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل اگر شما اطلاعاتی از انتقال‌های غیرقانونی کشتی به کشتی داشته باشید این نقض آشکار است و شما باید جلوی آن را بگیرید. روسیه و چین از اعضای شورای امنیت هستند و وظیفه دارند تا بر روند اجرای تحریم‌ها نظارت کنند.

این در حالی است که مقامات کره‌شمالی مردم کره‌جنوبی به تلاش در راستای کاهش تنش بین سئول و پیونگ‌یانگ فراخواندند.

دولت کره‌شمالی طی درخواستی که از مردم کره‌جنوبی داشت، مطرح کرد که وحدت دو کره مهمترین ماموریت دو ملت است. وحدت دو کره مساله‌ای مربوط به دو ملت و دولت است و نباید طرف سومی مداخله کند و هرگونه مداخله‌ای غیرقابل قبول است.

در این راستا کره‌شمالی پیشنهاد کاهش انتقادها از این کشور و برنامه‌ هسته‌ای‌اش را مطرح کرد؛ مساله‌ای که ممکن است روابط دو کشور را وارد مشکلات بیشتر کند.

پیونگ یانگ از مردم کره‌جنوبی خواست با سیاست آمریکا که ممکن است به جنگ هسته‌ای بینجامد، مخالفت کنند.

Related posts