چطور از قلب خود محافظت کنیم؟ – به بهانه روز جهانی قلب

عمومی

 

فدراسیون جهانی قلب اعلام کرده است: اگر عوامل خطر اصلی بیماری‌های قلبی، شامل دخانیات، رژیم غذایی ناسالم و کم‌تحرکی، کنترل شوند، حداقل از ۸۰ درصد مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی، پیشگیری می‌شود

براي اينكه قلب سالمي داشته باشيد، به توصيه‌هاي زير توجه كنيد.

  • پیاده روی: انجمن قلب آمریکا توصیه کرده است که برای حفظ سلامت قلب باید در هفته ۲,۵ ساعت پیاده روی سریع داشته باشید. به این میزان ورزش می‌توان ۷۵ دقیقه حرکات ایروبیک نیز اضافه کرد. توصیه می‌شود بزرگسالان ۲ روز در هفته تمرینات تقویت عضلات را نیز انجام دهند.
  • پرهیز از الکل: مصرف الکل منجر به کاهش سطح کلسترول خوب خون و  افزایش احتمال لخته شدن خون و آسیب عروقی مي‌شود.
  • خوردن شکلات: شکلات تیره سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی به نام فلاوانول است که حافظ سلامت قلب است. مقدار مصرفی این شکلات ۲۰ تا ۳۰ گرم در روز با ۷۰ درصد به بالا کاکائو توصیه می‌‌شود. شکلات تلخ همچنین خطر التهاب را کاهش می‌‌دهد و ریسک بیماری‌‌های قلبی و عروقی را کم می‌‌کند.
  • کاهش مصرف نمک: میزان مجاز مصرف سدیم در روز ۱۵۰۰ میلی گرم است که اکثر ما بیشتر از این میزان را دریافت می‌کنیم. نمک منبع اصلی افزایش فشار خون است و پمپاژ قلب را مشکل می‌کند. این مشکل زمانی بیشتر می‌شود که شما استعداد ابتلا به فشار خون بالا را نیز داشته باشید.
  • اجتناب از سیگار: مصرف سیگار موجب می‌‌شود غدد فوق کلیه، هورمونی ترشح کند که به طور موقت فشار خون شما را افزایش داده و موجب می‌‌شود قلبتان بیشتر کار کند. علاوه بر این، سیگار مقدار اکسیژن در دسترس قلب را کاهش می‌‌دهد، بنابراین کشیدن هر عدد سیگار، یک فشار اندک و در عین حال غیر ضروری را روی قلب و عروق خونی شما وارد می‌کند. همچنین میزان رسوبات چربی موجود در سرخرگ‌ ها (آترواسکلروز) در افراد سیگاری بیشتر از غیرسیگاری‌هاست، زیرا سیگار موجب تجمع سلول‌‌های خونی خاصی به نام پلاکت می‌شود که ته‌ نشین شدن کلسترول در سرخرگ را تحریک می‌کنند. از آنجا که فرآیند یاد شده هم به وسیله فشار خون بالا و هم با مصرف سیگار تسریع می‌‌شود، بنابراین یک فرد سیگاری مبتلا به فشار خون بالا، در معرض خطر بیشتر ابتلا به تصلب شرایین (آترواسکلروز) قرار دارد. ترک سیگار از طریق دریافت مشاوره یا برنامه‌های پزشکی برای حفاظت از سلامت قلب ضروری به نظر می‌رسد.
  • افزایش شادی در زندگی: تحقیقات نشان داده است که خندیدن با صدای بلند برای قلب خوب است و حتی می‌تواند منجر به محافظت در برابر حمله قلبی شود. این را محققان دانشگاه مریلند گفته اند. مطالعات آنها حاکی از این است که افرادی که کمتر می‌خندند، ابتلا به بیماری‌های قلبی را بیشتر تجربه می‌کنند. همانطور که استرس فرایند التهاب را در بدن افزایش می‌دهد، در عوض خندیدن کاهنده التهاب در بدن و محافظ سلامت قلب است.
  •