پرونده انتخابات پارلمانی آلمان- نگاهی به اهداف و رویکردهای حزب افراطی «جایگزینی برای آلمان» ـ خبر گزاری تسنیم

4

حزب افراطی جایگزینی برای آلمان یکی از احزاب شرکت کننده در انتخابات پارلمانی پیش رو در آلمان است که برخی نظر سنجی‌ها موفقیت های چشمگیری را برای آن پیش بینی می‌کنند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، کم تر از یک هفته دیگر یعنی در 24 سپتامبر (2 مهرماه)  انتخاباتی مهم و سرنوشت ساز برای اروپا در آلمان برگزار می شود. در اینجا بر آنیم در سلسله گزارش هایی نگاهی به  مهم ترین احزاب شرکت کننده در این انتخابات بیندازیم.

صعود احزاب افراطی در اروپا یکی از مهم ترین نگرانی های بروکسل در انتخابات های کشورهای اروپایی است. حزب افراطی و نو پای “جایگزینی برای آلمان” از جمله احزاب پوپولیستی در اروپاست که برخی نظر سنجی ها از رغبت بالای شهروندان آلمانی به انتخاب این حزب و امکان صعود آن به سومین حزب قدرتمند آلمان خبر می دهند.

البته صدر اعظم آلمان اعلام کرده است که هیچ گونه ائتلافی را با این حزب نخواهد پذیرفت و تلاش می کند طرفداران آن را به سمت سیاست های خود جذب کند. مهمترین رویکردهای این حزب افراطی عبارتند از:

ضدیت با مهاجرت

حزبجایگزینی برای آلمان (AfD) نخستین و اصلی‌ترین حزب مخالف سیاست‌های مهاجرتی دولت آلمان و ورود مهاجرین به این کشور است. موفقیت‌های این حزب ظرف سال گذشته عمدتا برخاسته از نارضایتی عمومی مردم آلمان از سیاست مهاجرپذیری آنگلا مرکل بوده است، به‌ویژه گشودن درهای کشور بر روی پناهجویان سوری و دیگر کشورهای عربی باعث نارضایتی مردم شده است. از سال 2015 تا کنون بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر مهاجر وارد آلمان شده‌اند.

حزب جایگزینی برای آلمان خواستار بستن مرزهای اتحادیه اروپا و کنترل کامل مرزهای آلمان است. این حزب در ضمن خواهان آن است تا با ایجاد کمپ‌های پناهندگی در خارج از مرزهای کشور، از ورود پناهجویان به آلمان جلوگیری شود.

ضدیت با اتحادیه اروپا

زمانی که حزب جایگزینی برای آلمان در سال 2013 تاسیس شد، از اخراج همه کشورهای مقروض اتحادیه اروپا، مثل یونان دفاع می‌کرد. یکی از پایه‌گذاران این حزب، برند لوکه، این حزب را حزب جدیدی می‌دانست که نه گرایش به راست دارد و نه گرایش به چپ.

در انتخابات پارلمانی سال 2013 آلمان، حزب افراطی آلمان موفق نشد شرط به دست آوردن حداقل 5 درصد آرا برای ورود به مجلس را تامین کند. اما یک سال بعد، در سال 2014، همین حزب موفق شد در انتخابات پارلمان اروپا، بیش از 7 درصد رای بیاورد. این نخستین پیروزی انتخاباتی حزب آلترناتیو برای آلمان به شمار می‌آمد.

این حزب مخالفت ایده “دولت‌های متحده اروپا” بوده و مایل است که اعضای قدرتمند اتحادیه اروپا با تغییر رویکرد خود به سطح ملی پیشین بازگردند. از این‌رو حزب جایگزینی برای آلمان مخالف یورو به عنوان واحد پولی مشترک اتحادیه اروپاست.

گرایش به راست پوپولیستی

حزب AfD، به‌رغم ویژگی‌های غیرحزبی اولیه خود، به مرور زمان بدل به یک حزب راستگرا شده است که عملا از سیاستی راست‌تر در قیاس با احزاب محافظه‌کار این کشور، یعنی دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی پیروی می‌کند. این حزب هم خواستار جذب نیروهای راست‌افراطی آلمان است و هم مایل است تا آن دسته از مردمی را که از سیاست جاری و حاکم آلمان ناراضی هستند، به سوی خود جلب کند.

برخی از صاحبنظران از “رادیکالیزه شدن هسته‌مرکزی” این حزب می‌گویند. به باور آن‌ها این حزب در بین مردم ساکن ایالت‌های شرقی کشور که پیش از این آلمان دموکراتیک را تشکیل می‌دادند، از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

به همین دلیل هم هست که برنامه های انتخاباتی مرکل در ایالات شرقی آلمان برای وی مشکل ساز شده و وی معمولا در این برنامه ها با اعتراضات مردمی و فحش و ناسزا استقبال می شود.

مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد که حزب AfD از همه احزاب تثبیت شده آلمان نیرو جذب کرده و شمار اعضای آن به 23 هزار نفر رسیده است. بسیاری از مفسران، رشد نفوذ و قدرت این حزب را جلوه دیگری از قدرت‌گیری پوپولیست‌ها می‌دانند، یعنی همان روندی که باعث خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شد و یا پیروزی دونالد ترامپ را در انتخابات آمریکا رقم زد.

تغیر چهره سیاسی آلمان

بر اساس نتایج نظرسنجی‌های صورت گرفته و ارزیابی پاسخ شهروندان به این پرسش که “اگر انتخابات همین یکشنبه برگزار شود، شما به چه کسی رای می‌دهید” پیش بینی می‌شود که حزب AfD آرایی بین 8 تا 15 درصد کسب کند. این در حالی است که به باور بسیاری از ناظران، احتمال اینکه این حزب آرای بیشتری را از آن خود بکند، منتفی نیست. در چنین حالتی تشکیل اکثریت پارلمانی برای سایر احزاب دشوار خواهد شد.

گر چنین چیزی اتفاق بیافتد، ممکن است ائتلاف بزرگ کنونی بین دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات ادامه یابد. یا اینکه محافظه‌کاران و سبزها با هم ائتلافی تشکیل دهند و این چیزی است که تا کنون در سطح کشوری سابقه نداشته است.

هیچ یک از احزاب تثبیت شده ‌آلمان حاضر به همکاری و ائتلاف با حزب AfD نیست. اگر نظرسنجی‌ها درست باشد و ائتلاف بزرگ کنونی ادامه یابد، حزب جایگزینی برای آلمان بدل به بزرگترین حزب اپوزیسیون در پارلمان این کشور خواهد شد.

نفوذ و تقویت روز افزون در ایالات آلمان

حزب AfD هم اکنون در بسیاری از مناطق آلمان بدل به یک حزب قدرتمند شده است. به عنوان نمونه، این حزب در پارلمان‌های 10 ایالت از 16 ایالت این کشور حضور دارد. نکته مهم اینکه، این حزب در پارلمان‌های همه ایالت‌های شرقی آلمان حضوری پر رنگ دارد.

در انتخابات سال گذشته در ایالت زاکسن‌انهالت، این حزب موفق شد بیش از 24 درصد آرا را از آن خود کند؛ پدیده‌ای که ائتلاف سه حزب دموکرات مسیحی، سوسیال دموکرات و سبزها را الزامی ساخت. یا در انتخابات پارلمان ایالت مکلنبورگ- فورپومن که در سپتامبر سال پیش صورت گرفت، این حزب نزدیک به 21 درصد آرا را به دست آورد و حتی از حزب دموکرات مسیحی، یعنی حزب صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل نیز پیشی گرفت.

در ماه آوریل سال جاری نیز، حزب AfD موفق شد با کسب بیش از 6 درصد آرا، وارد پارلمان ایالت زارلند شود.

پایگاه جدید نئونازی‌ها؟

در برنامه رسمی حزب AfD اعلام شده است که این حزب به دموکراسی مستقیم و استقلال قوا و همچنین حکومت قانون و نظم پایبند است. اما به‌رغم تاریخ کوتاه این حزب، بسیاری از اعضای آن متهم به جانبداری از ایده‌های نئونازیسم و حتی بهره‌گرفتن از ادبیات و زبان نئونازی‌ها شده‌اند.

مخالفان این حزب عنوان می‌کنند که حزب جایگزینی برای آلمان با نادیده گرفتن تابوهای شکل گرفته جامعه آلمان در ضدیت با نازیسم، در تلاش است تا نیروهای افراطگرای راست را به سوی خود جذب کند.

به هر حال در مجموع برآمد حزب AfD همزمان بود با کاهش نقش حزب راست‌گرای افراطی NPD (حزب ناسیونال دموکرات) در آلمان. بنا بر ارزیابی وزارت کشور آلمان، حزب AfD حزبی نیست که با قانون اساسی آلمان ناسازگار باشد و از این رو نظارت دائمی سازمان اطلاعات آلمان بر این حزب الزامی تشخیص داده نشده است.

موضع گیری حزب افراطی آلمان در قبال مسئله خانواده

حزب AfD طرفدار الگوی سنتی خانوادگی در آلمان است. از این رو، این حزب مخالف سقط جنین و دشمن هرگونه سبک زندگی “نامتعارف” است. حزب آلترناتیو برای آلمان خواستار افزایش حمایت مالی دولت از خانواده‌های سنتی است و از این منظر، سیاستی متفاوت از سیاست مالی و مالیاتی محافظه‌کاران دارد. دو نفر از شخصیت‌های اصلی این حزب، یعنی فراوکه پتری و برند هوکه هر کدام 4 فرزند دارند.

جنگ قدرت

به‌رغم تاریخ کوتاه این حزب، جنگ قدرت بر سر رهبری و کسب موقعیت‌های حزبی با شدت تمام در حزب AfD جریان دارد. پایه‌گذاران اصلی حزب که عمدتا از سیاستی معتدل‌تر جانبداری می‌کردند، یا کاملا از حزب طرد شده‌ یا به رده‌های نازل‌تر در ساختار حزب رانده شده‌اند.

مقایسه حزب جایگزینی برای آلمان با جنبش پگیدا

حزب AfD در انظار عمومی اغلب با جنبش پگیدا یکی انگاشته می‌شود. جنبش پگیدا اساسا یک جریان معترض به سیاست مهاجرپذیری در آلمان است و به طور نامنظم در شهر درسدن آلمان اقدام به برگزاری تظاهرات می‌کند. جنبش پگیدا، اساسا با ورود مهاجران مسلمان به آلمان مخالف است.

نقاط مشترک و تشابهات نظری بسیاری بین حزب AfD و جنبش پگیدا وجود دارد. اما پگیدا یک جریان غیر حزبی است که توسط شماری از شهروندان آلمان به راه افتاده است، در حالی که AfD یک حزب است.

ز سوی دیگر حزب AfD، جنبش پگیدا را رقیب خود می‌داند. از این رو، در ماه مه 2016 هئیت اجرایی حزب AfD تصمیم گرفت که اعضای این حزب دیگر در تظاهرات برگزار شده از سوی پگیدا شرکت نکنند؛ تصمیمی که با مخالفت نیروهای راست‌گرای حزب AfD و از جمله با مخالفت هوکه روبه‌رو شد.

رویکرد خصمانه در قبال رسانه ها

 رهبران حزب جایگزینی برای آلمان نیز همچون دونالد ترامپ یا رهبر جنبش خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، نایجل فاراژ، رویکردی خصمانه نسبت به رسانه‌های اصلی آلمان دارند. آن‌ها تلاش می‌کنند که مانع حضور خبرنگاران در مراسم و جلسات حزبی خود شوند، تمایلی به پرداخت عوارض استفاده از برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی ندارند و هرگاه خبرنگاران برای گرفتن اطلاعات با تلفن مرکزی حزب تماس بگیرند، اغلب با پیام‌گیر خودکار و با این پیام ضبط شده روبه‌رو می‌شوند: “لطفا بعدا تماس بگیرید”.

انتهای پیام/

Related posts