هشدار آلمان درباره جنگ‌طلبی ناتو

عمومی

 برگزاری بزرگ‌ترین مانور مشترک ناتو در خاک لهستان با هدف خط و نشان کشیدن برای روسیه باعث انتقاد تند یکی از مهم‌ترین کشورهای عضو این پیمان شده است

روز گذشته همزمان با پايان اين رزمايش جنجالي در خاك لهستان، فرانك والتر اشتاين‌ماير، وزير امور خارجه آلمان به ناتو هشدار داد كه با «قدرت‌نمايي و جنگ‌طلبي»، آتش تنش با روسيه را بيشتر از اين شعله‌ور نكند. او با انتقاد از رزمايش ناتو طي يادداشتي در روزنامه بيلد‌ام سونتاگ تأكيد كرده كه مانورهاي گسترده اخير ناتو در شرق اروپا امنيت منطقه را به خطر مي‌اندازد. اشتاين‌ماير گفت: ما نبايد با قدرت‌نمايي و جنگ‌طلبي آتش تنش با روسيه را شعله ور كنيم. افرادي كه فكر مي‌كنند رژه نمادين تانك‌ها در مرزهاي شرقي ناتو امنيت را به همراه دارد، در اشتباهند.

ناتو طي دو هفته گذشته مشغول بزرگ‌ترين مانور مشترك نظامي تاريخ خود به نام آناكوندا-۱۶ در لهستان بود كه يكي از محورهاي آن شبيه‌سازي نبرد احتمالي با روسيه بوده است. در اين مانور حدود ۳۱ هزار نيروي نظامي (۱۴ هزار نفر از آمريكا، ۱۲ هزار از لهستان، هزار نفر از انگليس و مابقي از ديگر كشورها) و همچنان ده‌ها جت جنگنده و كشتي، همراه با 3هزار خودروي زرهي شركت داشتند. اين مانور شامل حملات شبانه هلي‌كوپترها و پاسخ به حمله‌اي از جانب شرق بود.

وزير امور خارجه آلمان اما گفته است به جاي نمايش نظامي، بايد به گفت‌وگو و همكاري بيشتر با روسيه روي آورد. قرار است اوايل‌ماه آينده ميلادي اجلاس سران ناتو در ورشو برگزار شود و آلمان نشان داده كه بر گزينه گفت‌وگو و همكاري بيشتر با روسيه تأكيد دارد. تنش‌ها ميان ناتو و روسيه به‌دنبال مناقشه اوكراين و الحاق كريمه به مسكو بالا گرفت و هر روز اوضاع ميان دو طرف متشنج‌تر مي‌شود.

علاوه بر تنش بر سر استقرار سپر دفاع موشكي، ناتو اخيرا اعلام كرده كه قصد دارد يك گردان ويژه به لهستان و سه گردان نظامي ديگر هم به كشورهاي ليتواني، استوني و لتوني در حوزه بالتيك اعزام كند. دولت لهستان هم گفته است كه به‌دليل تنش‌ها با روسيه تا شهريور سال‌جاري، نيروي دفاعي ۳۵ هزار نفري تشكيل مي‌دهد. روسيه بارها هشدار داده كه استقرار نيروهاي ناتو در نزديكي مرزهايش يك تهديد عليه امنيت اين كشور به‌حساب مي‌آيد. مقام‌هاي روسيه هشدار داده‌اند كه در مقابل اين اقدام‌ها حق خود را براي راهكارهايي جهت امنيت اين كشور متناسب با تهديدهاي به‌وجود آمده محفوظ مي‌دانند.

راهپیمایی ضد ناتو در مسکو برگزار شد

 

گروهی از شهروندان روسی پس از انتقادهای ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه از نفوذ توان نظامی غرب نزدیک مرزهای این کشور در شرق اروپا و کشورهای ساحلی دریای بالتیک، روز شنبه در شهر مسکو علیه پیمان آنلانتیک شمالی (ناتو) راهپیمایی برگزار کردند.

به گزارش ایرنا، در این راهپیمایی که در منطقه مرکزی مسکو برگزار شد، طرفداران حزب کمونیست، جنبش ملی حمایت از ارتش روسیه و اتحادیه افسران شوروی سابق شرکت داشتند.

به گزارش سایت حزب کمونیست روسیه، گنادی زوگانف رهبر این حزب در سخنان خود ضمن محکوم کردن اقدام های ناتو در حضور نظامی نزدیک مرزهای این کشور گفت: تاسف بار است که کشورهای عضو ائتلاف ضد هیتلری اکنون ائتلاف جدیدی علیه روسیه تشکیل داده اند.

وی افزود: از دیگر سو، موضوع ناراحت کننده تر این است که کشورهای آزاد شده از زیر اشغال (آلمان نازی) با هزینه بسیار زیاد برای مردم شوروی اکنون در صفوف ضد روسی حضور دارند.

راهپیمایان در این مراسم که جمعی از کهنه نظامیان شوروی در جنگ دوم جهانی نیز شرکت داشتند شعارهای «مخالف جنگ و ناتو هستیم»، «ناتو باید از مرزهای روسیه دور شود»، «ناتو مشت ضربتی آمریکا» و «فروپاشی ناتو پیروزی ملت ها است» را در محکومیت اقدام های نظامی غرب و واشنگتن نزدیک مرزهای روسیه فریاد می زدند.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نیز روز شنبه با اعلام موفقیت چشمگیر این کشور در نوسازی و توسعه نیروی هسته ای ضربتی، گفت: سامانه موشکی در حال استقرار آمریکا در اروپا می تواند از حالت دفاعی به تهاجمی تبدیل شود و مسکو واکنش لازم را در برابر آن انجام خواهد داد.

وی همچنین با بیان اینکه شوروی از مدت ها پیش از صحنه روزگار حدف شده و پیمان ورشو نیز نابود شده است، گفت که ادامه پیشروی ناتو بسوی مرزهای روسیه ادامه دارد.

آمریکا ماه گذشته یکی از اصلی ترین بخش های سامانه موشکی خود را در پایگاه دوسلو در شرق رومانی برجای مانده از دوران شوروی سابق مستقر کرد که سبب اعتراض مقام های مختلف روسیه شد.

ناتو و آمریکا از سال 2013 در حال اجرای راهبرد توان نظامی خود وارد شرق اروپا (رومانی، لهستان و چک) و کنار مرزهای روسیه در جمهوری های بالتیکی شوروی سابق یعنی لتونی و استونی و همچنین لیتوانی، گرجستان و مولداوی سه جمهوری دیگر شده اند.

مسکو با هشدار های مکرر خواستار توقف راهبرد توسعه نفوذ نظامی غرب به مجاورت روسیه شده و اعلام کرده است که از توانمندی های دفاعی خود برای نشان دادن واکنش لازم بهره خواهد گرفت، ولی ناتو و آمریکا همچنان به این اقدام ها ادامه می دهند.همشهری