هیچ‌ یک از مشکلات جهان امروز راه‌حل نظامی ندارند

عمومی

 

 

وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد تمامی مناقشات جهان عصر حاضر، باید صرفاً بر اساس مصوبات

شورای امنیت حل‌وفصل شوند

سرگئی لاوروف در سخنرانی در کنفرانس انجمن مطالعات بین‌المللی دانشگاه روابط بین‌الملل مسکو اعلام کرد، امروزه دیگر به‌طور دقیق مشخص شده که مشکلات جهانی راه‌حل نظامی ندارند.

وی تأکید کرد که در شرایط حاضر نقش دیپلماسی به‌مراتب نسبت به گذشته افزایش یافته است، از این رو مسئولیت همه کسانی که به سیاست خارجی پرداخته و در سازمان‌های دیپلماتیک، در دیپلماسی پارلمانی، دیپلماسی علمی و دیپلماسی اجتماعی فعالیت دارند، بسیار زیاد است.

لاوروف افزود: «فکر می‌کنم ارتباطی که دانشگاه روابط بین‌الملل روسیه با شرکای خارجی خود دارد، سهم ارزنده‌ای در تلاش‌های جمعی برای بسیج اقدامات در جهت حل‌وفصل مشکلات بر اساس منافع همه کشورها دارد.»

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که مناقشات جهانی کنونی باید در چهارچوب قطعنامه‌ها و مصوبات شورای امنیت سازمان ملل حل‌وفصل شوند. وی گفت: «در صحبت درباره نقش سازمان ملل نمی‌توان بر مواضع همیشگی روسیه تأکید نکرد که تمامی مناقشات جهان حاضر بدون استثنا باید در مسیر حل‌وفصلی که شورای امنیت تعیین می‌کند، انجام بگیرند. این مسئله به حل‌وفصل اوضاع در سوریه، حل‌وفصل اوضاع پیرامون کوزوو و لیبی مربوط می‌شود. وضعیت کنونی پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران هم مسلماً باید بر اساس توافقات بین‌المللی که توسط قطعنامه شورای امنیت تقویت شده، حل‌وفصل گردد. این برخورد وضعیت تشدید اوضاع در منطقه خلیج فارس را نیز شامل می‌شود. در همین‌جا باید یادآور شوم که قطعنامه شورای امنیت به‌اتفاق آراء توافقات مینسک برای حل‌وفصل اوضاع در مناطق شرقی اوکراین را نیز مورد تأیید قرار داده است.»

کشورهای آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین باید نمایندگان بیشتری در شورای امنیت داشته باشند

سرگئی لاوروف یادآور شد: «این اصل باید درباره حل‌وفصل مناقشات در قاره آفریقا نیز مورد استفاده قرار بگیرد. ما خواستار آن هستیم که شورای امنیت در همکاری نزدیکتری با اتحادیه آفریقا از چنین الگویی پیروی کند.»

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت، سازمان‌های بین‌المللی در حل‌وفصل مشکلات مهم جهانی، منافع قدرت‌های اقتصادی برتر در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین را در نظر بگیرند. وی افزود: «اگر به ترکیب شورای امنیت نگاه کنیم از 15 عضو این ساختار مهم بین‌المللی، پنج کشور عضو ناتو و اتحادیه اروپا هستند، در واقع یک‌سوم آن. این مسئله عادی و دموکراتیک نیست، به همین دلیل ما از تلاش کشورهای آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین برای تصحیح این بی‌عدالتی و تلاش برای افزایش تعداد نمایندگان کشورهای این مناطق در این ساختار مهم بین‌المللی حمایت می‌کنیم.»