روسیه مانعی برای اجرای «سناریوی سوریه» آمریکا در ونزوئلا و کوباست

عمومی

 

تحلیلگر آمریکایی معتقد است که “دونالد ترامپ” قصد داشت با سرنگونی دولت ونزوئلا و سپس کوبا، در آستانه انتخابات سال آینده برای خود امتیازی بدست آورد، ولی حمایت روسیه و چین از کاراکاس و هاوانا، مانع جدی برای اجرای این نقشه واشنگتن است

“راسل مید” مفسر روزنامه «وال استریت ژورنال» در تحلیلی نوشته است: سرنگونی “نیکلاس مادورو” رئیس جمهوری ونزوئلا برای دولت “دونالد ترامپ” در آستانه انتخابات جدید ریاست جمهوری در ایالات متحده می توانست یک موفقیت بزرگ محسوب شود، ولی حمایت روسیه از وی، می تواند باعث شکست طرح ترامپ در این باره شود.

 

به عقیده این تحلیلگر، ترامپ معتقد است که تمامی کشورهای غیرمطلوب در نیمکره غربی از ونزوئلا حمایت می‌کنند و به همین دلیل اقدام جدید آمریکا برای سرنگونی مادورو، اعمال فشار بر کوباست که به عقیده او، یکی از حامیان اصلی مقامات کنونی کاراکاس بشمار می رود.

 این روزنامه نگار آمریکایی نوشته است، این در حالی است که باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا سال‌ها تلاش کرد تا روابط ایالات متحده با کوبا را سر و سامان دهد و امیدوار بود که این اقدام مقامات هاوانا را وادار به عقب نشینی کند، ولی ظاهرا این طرح موفق نبود، برای اینکه اکنون ونزوئلا جایگزین کوبا در عرصه سیاست خارجی روسیه شده است.

وی یادآور شده که نابودی اقتصاد ونزوئلا ممکن است عواقب بسیار فاجعه آمیزی برای کوبا داشته باشد وچنین روند اوضاعی یک «شانس تاریخی» برای ترامپ خواهد بود. برای این که در شرایط مقابله جدی آمریکا با هاوانا، چنین موفقیت دوگانه‌ای می‌تواند باعث افزایش محبوبیت ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده باشد. ولی مشکل اینجاست که روسیه و چین به آمریکا اجازه نخواهند داد تا «سناریوی سوریه» را در ونزوئلا و کوبا پیاده کند. اجرای چنین نقشه‌ای با وجود حمایت روسیه و چین از کاراکاس و هاوانا، بسیار دشوار خواهد بود. این در حالی است که کانادا و کشورهای اروپایی متحد آمریکا نیز تحریم‌های شدیدالحن آمریکا علیه ایران را محکوم کرده و تلاش می‌کنند تا خود را درگیر طرح‌های ژئوپلیتیکی واشنگتن نکنند.

راسل در پایان یادآور شده که بعد از گذشت 60 سال از زمانی که “فیدل کاسترو” در کوبا به قدرت رسید، هاوانا بار دیگر مرکز تحولات مهم جهانی شده و عواقب بروز مناقشه جدیدی در این منطقه می تواند غیرقابل پیش بینی بوده و عواقب جدی برای آمریکا داشته باشد.