رای گیری پارلمان عراق درباره خروج آمریکایی‌ها

عمومی

 

سخنگوی فراکسیون دولت قانون در پارلمان عراق از رای گیری درباره قانون اخراج نیروهای خارجی از جمله نیروهای آمریکایی با آغاز فصل دوم پارلمان خبر داد

 

بهاء الدین النوری سخنگوی فراکسیون دولت قانون در پارلمان عراق گفت که به احتمال زیاد رای گیری درباره قانون اخراج نیروهای آمریکایی و خارجی از عراق از آغاز فصل دوم پارلمان آغاز خواهد شد و عراق نیازی به حضور این نیروها ندارد.

النوری در گفت وگو با شبکه تلویزیونی السومریه نیوز گفت: دولت و پارلمان لازم است که موضع قاطع و روشنی درقبال حضور بیگانگان در خاک عراق و دفاع از حاکمیت این کشور بگیرند.

وی افزود: پیش نویس قانون اخراج نیروهای بیگانه از عراق را شماری از نمایندگان امضا کرده‌اند و در آغاز فصل دوم پارلمان درباره آن رای گیری خواهند شد.

النوری گفت: قبلا توافقنامه‌ای بین بغداد و واشنگتن امضا شد که بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی تاکید می کند و در صورت اجرا شدن این توافقنامه، باید این نیروها خاک عراق را ترک کنند.

وی افزود: تا این لحظه، موضع رسمی، واضح و قوی درقبال حضور آمریکا یا اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور مشاهده نکرده‌ایم و رسما اعلام نشده است که آیا نیاز به حضور نیروهای خارجی و پایگاههای آنها در عراق هست یا نه.

النوری تاکید کرد: اکثریت فراکسیون های سیاسی پارلمان خواهان باقی مانده نیروهای خارجی نیستند لذا پیش بینی می کنیم که پارلمان موضعی قاطع و قوی در قبال این نیروها – خواه خروج آنها یا قانونمند کردن آن براساس نیاز دولت – بگیرد.

وی تاکید کرد: ما نیازی به حضور این نیروها نداریم زیرا نیروهای نظامی و امنیتی عراق عملا توان خود برای برقراری امنیت و پرونده امنیتی به بهترین نحو را ثابت کرده‌اند.

دونالد ترامپ یکشنبه گذشته از باقی مانده نیروهای آمریکایی در عراق سخن گفته بود که با واکنش منفی گسترده محافل سیاسی و مردمی عراق روبرو شد.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق روز سه شنبه وجود پایگاه های نظامی آمریکا در عراق را رد کرد و مخالفت خود را با استفاده از عراق از سوی هر کشور دیگری ابراز داشت.