بودجه نظامی عربستان پس از آمريكا و چين در جایگاه سوم جهان قرار دارد بودجه نظامی عربستان بیش از روسیه است

عمومی

در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۱۷۰۰ میلیارد دلار برای اهداف نظامی در جهان هزینه شده است. بیشترین بودجه نظامی به ایالات متحده آمریکا تعلق دارد. عربستان سعودی نیز هزینه نظامی هنگفتی داشته تا جایی که روسیه را پشت سر گذاشته است

به گزارش دويچه وله، جنگ و درگیری در شرق اروپا، خاورمیانه و تهدید گروه‌های تروریستی موجب شده‌اند که هزینه‌های نظامی در جهان پس از چندین سال کاهش، دوباره افزایش یابد.

موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم (SIPRI) در تازه‌ترین گزارش خود که روز سه‌شنبه (۵ آوریل/ ۱۷ فرودین) منتشر شد اعلام کرد که هزینه‌های نظامی جهان در سال ۲۰۱۵ یک درصد نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایش داشته است.

گزارش موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم می‌گوید در سال ۲۰۱۵ یک هزار و ۶۷۶ میلیارد صرف هزینه‌های نظامی در سراسر جهان شده است.

بنا بر این گزارش درگیری میان روسیه و اوکراین در شرق اروپا نه تنها هزینه‌های نظامی در این دو کشور را بالا برده، بلکه موجب افزایش بودجه نظامی کشورهای دیگر این منطقه مانند لهستان و سه جمهوری لیتوانی، استونی و لتونی در کرانه دریای بالتیک نیز شده است. این کشورها نگران تهدید نظامی روسیه هستند.

در غرب اروپا و آمریکای شمالی هزینه‌های نظامی در سال ۲۰۱۵ کاهش یافتند. در ایالات متحده آمریکا سال گذشته دولت اوباما ۵۹۶ میلیارد دلار برای اهداف نظامی هزینه کرده است. این میزان ۴/ ۲ درصد کمتر از سال ۲۰۱۴ است. با این حال آمریکا هم‌چنان بالاترین بودجه نظامی در جهان را دارد و یک سوم هزینه‌های نظامی کل جهان مربوط به این کشور است.

  • بودجه نظامی عربستان در جایگاه سوم جهان

عربستان سعودی در سال گذشته دو برابر آلمان هزینه نظامی داشته و پس از چین در جایگاه سوم قرار گرفته است. بودجه نظامی این کشور بالغ بر ۸۷ میلیارد دلار بوده، در حالی که بودجه نظامی روسیه ۴/ ۶۶ میلیارد دلار و بریتانیا ۵/ ۵۵ میلیارد دلار بوده است.

چین از نظر هزینه‌های نظامی در جایگاه دوم در جهان قرار داشته و سال گذشته ۱۸۹ میلیارد دلار صرف این کار کرده است. این بودجه ۴/ ۷ درصد بیشتر از هزینه‌های سال ۲۰۱۴ بوده است.

کاهش قیمت نفت تاثیری مستقیم بر هزینه‌های نظامی برخی کشورهای تولیدکننده نفت داشت. ونزوئلا و آنگولا بیشترین کاهش بودجه نظامی را در سال ۲۰۱۵ تجربه کردند. روسیه با وجود کاهش شدید درآمدهای نفتی، ۵/ ۷ درصد افزایش بودجه نظامی داشت. با این‌حال این میزان افزایش، کمتر از پیش‌بینی و برنامه‌ریزی قبلی دولت روسیه بوده است.

موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم پیش‌بینی کرده است که بودجه نظامی کشورهای اروپای غربی در آینده افزایش یابد. کشورهایی مانند آلمان، فرانسه و بریتانیا از هم‌اکنون این افزایش را اعلام کرده‌اند. افزایش بودجه نظامی از سوی این کشورها، واکنشی به تقاضاهای فزاینده این کشورها برای حضور نظامی در خارج از مرزهای خود برای مقابله با تهدیدهای گروه‌هایی مانند داعش است.

سام پرلو فریمن، رئیس موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم می‌گوید هزینه‌های نظامی سال ۲۰۱۵ در جهان، جهت‌گیری‌های متفاوتی را نشان می‌دهد. از یک‌سو منعکس‌کننده افزایش تنش و درگیری در نقاط مختلف جهان است و از سوی دیگر کاملا روشن است که با کاهش درآمدهای نفتی، پول کمتری صرف تسلیحات نظامی شده است.

به گفته رئیس موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم این وضعیت ناپایدار سیاسی و اقتصادی، پیش‌بینی آینده را دشوار کرده است.همشهری