اتحادیه عرب معامله «ناعادلانه» قرن را رد کرد

عمومی

اتحادیه عرب، با رد معامله «ناعادلانه» قرن، از جامعه جهانی خواست با هرگونه تلاش اسرائیل برای اجرای آن مقابله کند

 

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از اسپوتنیک نوشت: نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب درباره طرح ضد فلسطینی «معامله قرن» امروز با حضور محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین، در سطح وزرای خارجه عرب برگزار شد. 

اتحادیه عرب، با رد معامله «ناعادلانه» قرن، از جامعه جهانی خواست با هرگونه تلاش رژیم صهیونیستی برای اجرای آن مقابله کند. 

اتحادیه عرب با صدور بیانیه‌ای طرح صلح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، را در نشست وزرای خارجه در قاهره رد کرده و تاکید کرد چنین طرحی به یک معامله صلح عادلانه ختم نخواهد شد. در این بیانیه آمده است، اتحادیه عرب با ایالات متحده آمریکا در اجرای این طرح همکاری نخواهد کرد. براساس آن، رژیم صهیونیستی نباید این طرح را با اعمال زور به اجرا درآورد. 

پیش از آن عباس در این نشست تاکید کرد: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، به صلح ایمان ندارد و به همین دلیل است که در دوره او پیشرفتی در روند صلح حاصل نشد و تمامی دیدارهایی که آن‌ها با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، داشتند نتیجه‌ای نداشت. 

محمود عباس گفت: به ترامپ گفتم پیشنهاد خلع سلاح را قبول دارم، اما او بعد از دو ماه دفترمان را در واشنگتن بست و قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل تعیین کرد. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) دیدگاه ما درباره حل بحران را تأیید می‌کرد. من از تحویل گرفتن طرح و حرف زدن با ترامپ خودداری کردم، چراکه بعدا ادعا می‌کرد که بعد از مشورت با ما این طرح را اعلام کرده است.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با بیان این‌که به هیچ وجه طرح به اصطلاح صلح آمریکا را قبول ندارد، افزود: به محض این‌که گفتند قدس پایتخت اسرائیل است با آن مخالفت کردم. نمی‌خواهم تاریخ ثبت کند که من این طرح را قبول کردم.آن‌ها از من می‌خواهند یهودی بودن کشور اسرائیل را به رسمیت بشناسم و من می‌دانم این درست نیست. آمریکایی‌ها از من می‌خواهند الحاق قدس و تقسیم زمانی و مکانی الاقصی و لغو حق بازگشت و خلع سلاح غزه را بپذیرم.

به گفته او، معامله قرن نقض قطعنامه‌های شورای امنیت است. عباس تأکید کرد: ما دو نامه یکی برای بنیامین نتانیاهو و یکی برای مدیر سیا فرستادیم و به آن‌ها گفتیم به دلیل این‌که معاهدات را نقض کرده‌اند دیگر هیچ‌گونه روابطی با آن‌ها نخواهیم داشت و حتی روابط امنیتی‌مان را نیز قطع می‌کنیم و اسرائیلی‌ها باید به عنوان نیروی اشغالگر مسئولیت‌هایشان را برعهده بگیرند. ما کاملا با معامله قرن مخالفیم اما همچنان به صلح ایمان داریم.