“پادشاهی ترور” وهابیت را در جهان اشاعه می‌دهد

عمومی

سفیر سابق نروژ در عربستان سعودی اعلام کرد، این کشور حوزه خلیج فارس نفوذ بسیار گسترده‌ای در اشاعه ایدئولوژی اسلام افراطی دارد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری بریت‌بارت، کارل شیوتز ویبی، سفیر سابق نروژ در عربستان با این حال ابراز نگرانی کرد که غرب تلاش دارد تا چشمانش را روی این مساله ببندد.

ویبی ادامه داد: عربستان همواره تاثیر بسیاری بر اشاعه ایدئولوژی اسلام افراطی داشته و این مساله کاملا روشن است. اما ظاهرا تعداد اندکی هستند که تمایل دارند درباره این موضوع صحبت کنند.

این دیپلمات در کتاب جدید خود به نام “پادشاهی ترور” ادعا کرده است که مذهب دولت عربستان حتی یک مذهب نیست اما فرهنگی است که براساس فانتزی‌های دیوانه وار یک واعظ تشنه قدرت در دهه ۱۷۰۰ میلادی شکل گرفت.

واعظ محمد بن عبدالوهاب، پایه گذار شاخه وهابیت در اسلام سلفی است. سلفی به مسلمانانی گفته می‌شود که به سه نسل اول وعاظ اسلام اعتقاد دارند؛ کسانی که همراه حضرت محمد (ص) بیت‌المقدس، ایران و اسپانیا را فتح کردند

ویبی در ادامه اظهاراتش عنوان کرد که سعودی‌ها از ثروت ناشی از فروش نفت خود برای اشاعه جهانی وهابیت استفاده می‌کنند.

این دیپلمات نروژی تاکید کرد که حداقل کشورش باید با پیشرفت این اندیشه مقابله کند

وی خاطرنشان کرد که باید سازوکارهایی را که به بیانیه حقوق بشر سازمان ملل معتقد نیستند از تامین منابع موسسات سیاسی و مذهبی حذف کرد.

ویبی در این باره توضیح داد: برای جلوگیری از گسترش وهابیت ما باید با این ایدئولوژی آشنا باشیم و صرف نظر از اینکه این ایدئولوژی از کجا آمده است تاثیرات محلی آن را خنثی کنیم. علاوه بر این ما نیاز داریم که تمام امامان جماعت مساجد نروژ به زبان نروژی صحبت کنند تا ما بتوانیم بهتر متوجه شویم که در جامعه مسلمانان نروژ چه اتفاقی در حال وقوع است.

این دیپلمات با این حال بر گمانه زنی‌ها مبنی بر اینکه ریاض همچنین گروه تروریستی داعش را حمایت می‌کند صحه نگذاشت.

وی همچنین خواهان ممنوعیت پوشش روبنده و برقع در نروژ شد و ادعا کرد، این نوع پوشش تفسیری است که طی سال‌های اخیر ظهور کرده تا زنان را جای خودشان بنشاند.