رسوایی ورود پول‌های کثیف به انگلیس از طریق برنامه “روادید طلایی

عمومی

رسانه‌های انگلیسی گزارش کردند، یکی از برنامه‌های دولت این کشور برای تسهیل صدور روادید و اعطای شهروندی برای افراد میلیونر و ثروتمند منجر به یک رسوایی جدید و ورود آسان افراد بدنامی نظیر میلیونرهای نزدیک به حکومتهای روسیه و چین، یک عضو خانواده معمر قذافی و سیاست‌مداران خارجی فاسد به انگلیس شده است

به نوشته روزنامه دیلی میل، این برنامه موسوم به برنامه “روادید طلایی” به افراد اجازه می‌دهد که در صورت سرمایه‌گذاری دو میلیون پوند در شرکت‌های بریتانیایی اقامت دریافت کرده و در ادامه اجازه یابند که درخواست دریافت شهروندی این کشور را بدهند. با این حال برخی تحقیقات مشخص کردند که تعداد زیادی از متقاضیان دریافت این روادید، صرفاً با تحقیقاتی مضحک، جزئی و ناچیز درباره سوابق‌شان توانسته‌اند آن را دریافت کنند. ویدیوهایی منتشر شده که نشان می‌دهند گروهی از مشاوران حقوقی و مالی می‌گویند، می‌توانند خیلی راحت روادید طلایی را برای مشتریانشان کسب کنند و برای این کار نیز خیلی راحت توانسته‌اند اطلاعات حساس را از دید ماموران تحقیق پنهان کنند از جمله اطلاعاتی نظیر ارتباط برخی از این متقاضیان با حلقه نزدیک به ولادیمیر پوتین و ارتش چین. یکی از این مشاوران می‌گوید، “به راحتی آب خوردن” مقام‌های تحقیق‌کننده درباره سوابق متقاضیان روادید را در وزارت کشور دور زده است. به گفته او این تحقیقات از طرف “یک سری افراد آموزش ندیده و ترک تحصیل کرده و صرفاً با استفاده از جست‌وجو در گوگل” انجام شده اند.

این مشاوران به یک خبرنگار ساندی تایمز که هویت‌اش را به آن‌ها فاش نکرد گفتند که توانسته‌اند، روادید برای چهره‌هایی نظیر یک خویشاوند معمر قذافی، دیکتاتور اسبق لیبی، یک مصری متهم به فساد و تاجران عراقی تحریم شده به دست بیاورند. وزارت کشور انگلیس بر اساس برنامه روادید “درجه یک” به خارجی‌های ثروتمند در صورت سرمایه‌گذاری دو میلیون پوند در یک شرکت بریتانیایی اجازه اقامت در این کشور را می‌دهد و آن‌ها در ادامه شانس دریافت شهروندی کامل و گذرنامه بریتانیا را پیدا می‌کنند.

ماه دسامبر گذشته این وزارتخانه برای مدت کوتاهی این برنامه را به حال تعلیق درآورد چرا که نسبت به امکان استفاده مجرمان سازمان یافته از این برنامه اظهار نگرانی کرد اما چند روز بعد دوباره مجدداً تحت فشار وزارت خزانه‌داری آن را اجرا کرد.

مارگارت هاج، نماینده پارلمان انگلیس اخیرا از ساجد جاوید وزیر کشور انگلیس خواست دوباره این برنامه را معلق سازد. او گفت: اینکه پناهجویان در حوزه انتخابی من در یک محیط متخاصم زندگی کرده و تهدید می‌شوند و در مقابل ما با آغوش باز پذیرای پول‌های کثیف در بریتانیا هستیم بسیار رسواکننده است.