انجمن قلب آمریکا اعلام کرد؛

عمومی

 

ارتباط آلودگی اُزن با سکته مغزی

طبق نتایج یک تحقیق جدید، قرارگیری در معرض ماده اصلی موجود در دود و غبار با نوعی سکته مغزی ناشی از خونریزی مرتبط است.

مطالعات قبلی ارتباط بین سکته ایسکمیک ناشی از لخته شدن خون و ذرات ریز نظیر آلودگی هوا ناشی از اگزوز اتومبیل‌ها را نشان داده‌اند. اما در مطالعات کمی به رابطه بین آلودگی هوا ناشی از تاثیرات لایه اُزن سطح زمین بر نوعی سکته مغزی ناشی از خونریزی پرداخته شده است.

در مطالعه اخیر، محققان به بررسی ۵۷۷ بیمار دچار خونریزی داخل مغزی که بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۱ در بیمارستان دولتی ماساچوست آمریکا تحت درمان بودند پرداختند و داده‌های سلامت بیماران را با میزان آلودگی هوا قبل از سکته‌شان مقایسه کردند.

درحالی که ریسک خونریزی داخل مغزی بعد از افزایش سه نوع آلودگی هوا، یعنی ذرات ریز غبار، کربن سیاه و دی اکسید نیتروژن، افزایش نیافته بود، اما این ریسک در وضعیت میزان بالاتر اُزن سطح زمین افزایش یافت.

اُزن معروف به «اُزن بد» زمانی ایجاد می‌شود که نورخورشید با دود اگزوز ماشین‌ها، دودهای انتشاریافته از کارخانه‌ها و سایر آلاینده‌ها ترکیب می‌شود.

دکتر «الیسا ویکر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه هاروارد، در این باره می‌گوید: «از برخی ابعاد این نتایج بسیار قابل توجه هستند. اسناد و شواهد کمی در مورد تاثیرات اُزن بر خونریزی داخل مغزی وجود دارد. این یافته می‌تواند فاکتور بسیار مهمی باشد و باید در مطالعات بعدی تایید یا رد شود.»

وی در ادامه می‌افزاید: «این یافته‌ها نشان مي‌دهد اُزن می‌تواند دارای پتانسیل تاثیرگذاری بر عروق خونی کوچک تحت تاثیر آنژیوپاتی آمیلوئید مغزی باشد.»

روش‌های افزایش هوشیاری مغز را بشناسید

به چالش کشیدن مغز می‌تواند به حفظ هوشیاری مغز کمک کرده و با افزایش سن، قدرت حافظه حفظ شود.

به گزارش خبرنگار مهر، همانگونه که بدن نیاز به ورزش دارد، باید ساعاتی را نیز صرف ورزش مغز نمایید. آکادمی پزشکان خانوادگی آمریکا به افراد مسن انجام اقدامات زیر را به عنوان ورزش مغز توصیه می‌کنند:

– بازی‌های آنلاین طراحی شده برای تقویت حافظه را بازی کنید.

– بازی‌های تخته‌ای و پازل نظیر جدول و سودوکو انجام دهید.

– فهرست کارهایي که باید انجام دهید را به خاطر بسپارید، یا شعر یک آهنگ را نوشته و حفظ کنید.

– نقشه مسیری که به طور مرتب از آنجا می‌گذرید را بکشید.

– کتاب بخوانید.

– فعالیت‌های روزانه‌تان را به شیوه‌ای جدید انجام دهید مثلا اگر راست دست هستید، قهوه‌تان را با دست چپ آماده کرده و بهم بزنید.

– یک زبان جدید، سرگرمی یا ابزار موسیقی جدید بیاموزید.

– در کلاس‌هایي شرکت کنید که شما را به چالش می‌کشانند.