شکاف روسی در رابطه اتحادیه اروپا و آمریکا

عمومی

 

آلمان و فرانسه، بعنوان پرچمداران اتحادیه اروپا، با سیاست اعمال تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه روسیه مخالفند و ممکن است در رویارویی با واشنگتن، بر لزوم حفظ روابط با مسکو تاکید کنند

روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو» در تحلیلی نوشت: برخی شرکت‌های آلمانی در حال تلاش برای مستثنی کردن خود از تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه هستند و “آنگلا مرکل” صدراعظم آلمان قصد دارد در دیدار این هفته خود با “دونالد ترامپ” این مسئله را در میان بگذارد. در صورت تحقق تهدید توئیتری رئیس جمهوری آمریکا در مورد اعمال تحریم‌های جدید علیه سکو، تجار اروپایی بشدت نگران دورنمای روابط اقتصادی خویش با روسیه هستند.   

روسیه ممکن است در رویارویی با آمریکا در غرب «شرکایی» پیدا کند. آلمان و فرانسه به دلایل مختلف، بشدت نسبت به ادامه سیاست دولت دونالد ترامپ علیه روسیه دچار نگرانی شده و قصد دارند راهی برای حل این مشکل بیابند. دلایل این تمایل آلمان، صرفا منافع اقتصادی است، برای اینکه روابط تجاری این کشور با روسیه به مراتب گسترده تر و متنوع تر از آمریکاست.

تمایل پاریس برای ایفای نقش بیشتر در اوضاع سوریه

در عوض تلاش پاریس در این راستا بیشتر به تمایل “امانوئل ماکرون” رئیس جمهوری فرانسه برای اجرای سیاستی مستقل در عرصه جهانی مربوط می شود. از سوی دیگر پاریس قصد دارد نقش موثرتری در حل و فصل بحران سوریه بازی کند. با توجه به اینکه بخشی از رهبران مخالفان سوری دقیقا در فرانسه زندگی می کنند، می توان گفت که پاریس هم، مانند روسیه و ایران، دارای اهرم‌های فشار خاص خود برای تاثیرگذاری بر روند اوضاع در سوریه است و در صورت تمایل می تواند مخالفان و مقامات دمشق را به پای میز مذاکره بنشاند. در این بین باید دید فرانسه قصد دارد چه نقشی در سوریه ایفاء کرده و آیا مایل است با روسیه در این زمینه همکاری کند، یا به همراه آمریکا، به رویارویی با مسکو و تهران ادامه دهد.  

یکی از عوامل موثر دیگر در این زمینه، نه سیاست راهبردی، بلکه وضعیت کنونی است که آلمان و فرانسه را به روسیه نزدیک کرده است. واقعیت این است که اتحادیه اروپا که برلین و پاریس، جزو پرچمداران اصلی آن هستند، تقریبا به اندازه خود مسکو از سیاست‌های تحریمی دولت ترامپ، آسیب دیده اند. برای اینکه تحریمهای آمریکا علیه شرکتهای روسی، به همان اندازه به شرکای خارجی آنها، از جمله شرکتهای اروپایی لطمه اقتصادی وارد می کند.  

البته اختلاف نظر جدی پاریس و برلین با واشنگتن در برخورد با مسکو، به معنای آن نیست که می توان بزودی در انتظار لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو بود، بلکه به معنای آن است که اتحادیه اروپا، با توجه به وزنه سیاسی دو کشور آلمان و فرانسه، احتمالا مبادرت به اعمال تحریم‌های جدید ضدروسی نخواهد کرد.

مسکو می‌تواند از اختلاف برلین-پاریس با واشنگتن به نفع خود استفاده کند

بدون تردید، روسیه باید تلاش کند تا از رویارویی کنونی بوجود آمده بین آلمان و فرانسه از یک سو و آمریکا در طرف دیگر به نفع خود استفاده کند. در هر صورت ادامه تماسهای مرتب در بالاترین سطح با رهبران این دو کشور اروپایی نه تنها برای روسیه بسیار مهم است، بلکه برای تقویت امنیت بین المللی نیز حائز اهمیت است.

واقعیت این است که در شرایط کنونی، دولت آمریکا را نمی توان شریکی مسئولیت پذیر و مهمتر از آن قابل پیش بینی برای روسیه نامید. ولی محور سه جانبه «پوتین-مرکل-ماکرون» می تواند نه تنها در چارچوب «گروه نورماندی» برای حل و فصل بحران اوکراین موثر باشد، بلکه باعث حفظ گفت‌وگوهای سیاسی دائم بین مسکو و کشورهای غربی شود. مسکو با وجود تمام اختلاف نظرات موجود با برلین و پاریس، فعلا در مقایسه با واشنگتن، به مراتب راحت تر با آنها ارتباط برقرار نموده و مذاکره می کند و حفظ این رابطه برای هر سه طرف مهم ارزیابی شده است.