کنترل تپش قلب با مواد غذایی

اجتماعی

بخش زیادی از تند شدن ضربان قلب ناشی از وجود بیماری‌های قلبی نیست و به مسائل دیگر مربوط می‌شود که در این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت. لطفاً با ما همراه باشید

تپش قلب حس ناخوشایندی ایجاد می‌کند اما شما تنها نیستید و این مشکل بیش از آنچه تصورش را می‌کنید در بین مردم رواج دارد. اگر شما هم با این مسئله مواجه هستید به این معنی نیست که پای مشکل خطرناکی در میان است اما بهتر است کمی مراقب باشید. بخش زیادی از تند شدن ضربان قلب ناشی از وجود بیماری‌های قلبی نیست و به مسائل دیگر مربوط می‌شود که در این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت. لطفاً با ما همراه باشید.

 • هر آنچه باید در خصوص تپش قلب بدانیم

از نظر پزشکی تپش قلب به حالتی گفته می‌شود که نامنظمی یا وضعیتی غیرعادی در ضربان قلب ایجاد شود. در این صورت قلب تندتر می‌زند و دلایلی مانند نوع فعالیت روزانه، ورزش‌های سنگین، مصرف دخانیات، نوشیدن زیاد قهوه، مصرف مواد مخدر، مصرف برخی داروها، اضطراب و استرس و یا مشکلات مادرزادی را در آن دخیل می‌دانند.

تپش قلب علائم شایعی نیز دارد که می توان به احساس کمبود هوا، سرگیجه، ضربان تند قلب، ضعف، حالت تهوع، خستگی، درد در قفسه‌ی سینه، گیجی و عرق سرد اشاره کرد. این علائم نگران کننده هستند چون ممکن است فرد آن را با علائم سکته‌ی قلبی اشتباه بگیرد. باید بدانید که تپش قلب در نتیجه ی آزاد شدن هورمون آدرنالین ایجاد می شود و به همین دلیل زمانی که می ترسیم و یا تحت احساسات شدید قرار می گیریم دچار تپش قلب می شویم.

البته تپش قلب در نتیجه استرس و اضطراب زیاد نیز بروز می‌کند. بسیاری از افراد حتی زمانی که به فرد مورد علاقه‌شان فکر می‌کنند نیز دچار تپش قلب می‌شوند. گفتنی است در بین افرادی که از کم کاری تیروئید رنج می‌برند نیز تپش قلب دیده می‌شود.

تپش قلب برای سلامتی مضر نیست چون هر از گاهی یا در موارد خاصی در اکثر مردم دیده می‌شود اما اگر این مشکل زیاد اتفاق بیفتد لازم است که مورد بررسی قرار بگیرد. افرادی که از تپش قلب رنج می‌برند می‌گویند احساس می‌کنند که قلبشان در حال از جا کندن و بیرون آمدن از سینه است.

 • چگونه می‌توان از تپش قلب دوری کرد؟

عادت‌های خوب و یا در پیش گرفتن روش‌هایی که مشکل یا شرایط ایجاد کننده‌ی تپش قلب را کنترل می‌کند بهترین روش برای مقابله با این مشکل است. برای این کار موارد زیر را در نظر داشته باشید:

* داروهایی که مصرف می‌کنید را بررسی کنید.

* ببینید در خانواده تان سابقه‌ی بیماری‌های قلبی، فشارخون بالا یا سکته‌ی مغزی خونریزی دهنده وجود داشته است.

* سیگار نکشید.

* از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و قهوه‌ی زیاد بپرهیزید.

* یک دفترچه یادداشت داشته باشید و ضربان قلبتان و همچنین مواقعی که دچار تپش قلب می‌شوید را یادداشت کنید.

* در نظر داشته باشید در چه شرایطی قلبتان به تپش می‌افتد.

* ورزش‌های ملایم و با نظر پزشک را در برنامه‌ی روزانه‌تان بگنجانید.

* اضطراب را با کمک ورزش هایی مانند یوگا یا مدیتیشن کنترل کنید.

* نفس‌های عمیق بکشید.

* سبک زندگی سالم و تغذیه‌ی درستی داشته باشید.

 • در مواقعی که قلب به تپش می‌افتد چه باید کرد؟

زمانی که احساس می‌کنید قلبتان نامنظم کار می‌کند بنشینید و پاهایتان را روی زمین قرار دهید. در مرحله‌ی بعدی نفس عمیق بکشید به طوری که شکمتان را پر از باد کرده و خالی کنید. در این صورت ضربان قلب کم کم به حالت عادی بر می‌گردد. می‌توانید از تکنیک‌های زیر نیز بهره بگیرید:

 • مانور والسالوا

برای کنترل تپش قلب مختصر می‌توانید دراز کشیده و یک نفس عمیق بکشید. بینی را بگیرید و دهان را کامل ببندید و تا جایی که ممکن است نفستان را نگه دارید. این کار باعث افزایش فشار در قفسه‌ی سینه می‌شود و ضربان قلب را کنترل می‌کند.

 • سرفه کردن

سرفه کردن نیز باعث افزایش فشار در قفسه‌ی سینه می‌شود. این کار نیز برای کنترل و کاهش تپش قلب موثر است.

 • روش‌های غذایی برای کنترل تپش قلب
 • آب خنک بنوشید

زمانی که مری با آب سرد تماس پیدا می‌کند فشاری روی قلب ایجاد می‌کند که در کنترل تپش قلب موثر است. می‌توانید صورت خود را نیز با آّب سرد شستشو دهید.

 • گیاه آنیس یا بادیان رومی

این گیاه به درمان ضربان نامنظم قلب کمک می‌کند چون حاوی خواص آرامبخشی است. بادیان رومی یک گیاه معطر است که برای کنترل تپش قلب نیز موثر عمل می‌کند. می‌توانید روزانه 2 فنجان چای بادیان رومی مصرف کنید.

 • برگ‌های کدو تنبل

کدو تنبل یک درمان طبیعی برای کنترل تپش قلب است. البته بهتر است از برگ‌های آن استفاده شود که دارای ترکیبات آرام کننده‌ی سیستم عصبی است. می‌توانید با یک مشت برگ کدوتنبل و یک لیتر آب چای درست کرده و میل کنید. برای این کار کافی است برگ‌ها را داخل بریزید و بعد از جوشیدن صاف کرده و اجازه دهید کمی خنک شود. یک قاشق غذاخوری از این دم کرده را در نصف لیوان آب حل کرده و روزانه 3 مرتبه میل کنید.

 • انگور

انگور یک درمان طبیعی و موثر برای پیشگیری از مشکلات قلبی است. چون می‌تواند باعث رقیق شدن خون شده و جریان خون را بهبود دهد. در منزل آب انگور بگیرید و میل کنید. بهتر است از انگور قرمز استفاده کنید.

 • عسل

هیچ شکی نیست که عسل یار قدیمی سلامتی انسان است. این ماده‌ی غذایی از دوره‌ی باستان مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیار پرخاصیت است. عسل می‌تواند ضربان قلب را کنترل کرده و از تپش آن جلوگیری کند. این ماده‌ی غذایی تاثیر خوبی در این ارگان حیاتی دارد. توصیه می‌کنیم صبح به صورت ناشتا یک قاشق عسل میل کنید. برای قبل از خواب نیز می‌توانید نصف لیوان آب، آب نصف لیموترش و يك قاشق عسل (25 گرم) را مخلوط کرده و میل کنید. برای این کار بهتر است آب را ولرم کنید و آب لیموترش و عسل را به آن بیفزایید. قبل از خواب از این شربت مفید میل کنید.

 • یادتان باشد

برای پیشگیری از تپش قلب بهتر است از مصرف هر ماده‌ای که به مشکل دامن می‌زند مانند سیگار یا الکل بپرهیزید.

منبع: تبيان