پنجا و پنج درصد مردم آمریکا موافق استیضاح و برکناری ترامپ

عمومی

 

حمایت مردم آمریکا از فرآیند استیضاح و برکناری دانلد ترامپ از مقام ریاست جمهوری به بالاترین حد ممکن در ماه‌های اخیر رسیده است

به نقل از ایندیپندنت، تازه‌ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد ۵۵ درصد مردم آمریکا موافق اقدام کنگره در استیضاح ترامپ و پیگیری آن در سنا هستند؛ این رقم هفته گذشته ۴۸ درصد بود و هفت درصد افزایش شدیدترین رشد در هفته‌های اخیر است.

در همین حال، تعداد مخالفان استیضاح و برکناری رئیس جمهوری آمریکا به پایین‌ترین حد رسید و روز کریسمس ۴۰ درصد شد. در واقع، کمتر از نیمی از مردم آمریکا مخالف برکنار شدن ترامپ به دلیل سوءاستفاده از قدرت، گفتگو با همتای اوکراینی برای زمین زدن رقیب سیاسی و جلوگیری از اقدام‌های قانونی کنگره و سنا هستند.

فاصله میان موافقان و مخالفان استیضاح ترامپ تا هفته گذشته فقط یک درصد و ۴۸ به ۴۷ به نفع موافقان بود. این فاصله یک درصدی در کمتر از یک هفته به حدود ۱۵ درصد رسیده و آمار کسانی که هنوز نمی‌دانند در ماجرای برکناری رئیس جمهوری آمریکا باید موافق باشند یا مخالف در بالاترین نقطه ممکن و پنج درصد است.

دیوید روتشیلد، اقتصاددان موسسه پژوهشی مایکروسافت می‌گوید: «تعداد کسانی که نظر خود را از مخالف استیضاح به نمی‌دانم تغییر داده‌اند چشمگیر است. وقتی شما آمار روزانه نظرسنجی را پیگیری کنید، درمی‌یابید مردم به ندرت در تعداد زیاد از مخالف به موافق تبدیل می‌شوند. نتایج نظرسنجی یک نشانه آشکار است از اینکه سیاست جمهوریخواهان در سنگ‌اندازی برابر فرآیند استیضاح ترامپ چندان بین مردم خریدار ندارد.»

جمهوریخواهان و دموکرات‌ها بر سر شیوه پیگیری استیضاح ترامپ در سنا اختلاف نظر اساسی دارند. رئیس جمهوری آمریکا متهم است از همتای اوکراینی خود خواسته در پرونده‌سازی برای رقیبش جو بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ به او کمک کند و در عوض از کمک مالی و نظامی آمریکا و یک دیدار رسمی از کاخ سفید برخوردار شود. نانسی پلوسی، رئیس کنگره هنوز پرونده استیضاح ترامپ را به سنای تحت کنترل جمهوریخواهان نفرستاده است.

رهبران احزاب دموکرات و جمهوریخواه بر سر حضور شاهدان در فرآیند استیضاح ترامپ در سنا به اختلاف خورده‌اند. سناتور میچ مکانل از نمایندگان ارشد جمهوریخواه اعلام کرده هرگز اجازه نمی‌دهد مقام‌های ارشد کاخ سفید به درخواست دموکرات‌ها به سنا بیایند و علیه ترامپ شهادت دهند.