گزارش واشنگتن‌پست از گفتگوهای خصوصی ترامپ با پوتین

عمومی

 

ترامپ از زمان آغاز ریاست جمهوری‌اش در سال ۲۰۱۷ دست کم ۱۶ بار به طور خصوصی با ولادیمیر پوتین تماس تلفنی داشته است

روزنامه واشنگتن پست با بررسی گفت‌وگوهای تلفنی و رو در روی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نوشته است: ” با توجه به مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ که دونالد ترامپ را به جایگاه ریاست جمهوری رساند، این گفت‌وگوها مدت‌ها موضوع بررسی‌ها و گمانه‌زنی‌ها بوده‌اند. حالا با انتشار متن گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین، گفت‌وگوهای ترامپ و ولادیمیر پوتین با انگیزه تازه‌ای پیگیری می‌شوند.

به گزارش ایسنا، آدام شف، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا گفته است، کنگره علاقه ویژه‌ای به یافتن سوابق گفت‌وگوهای تلفنی ترامپ و پوتین دارد؛ به ویژه اگر به طور غیرمتعارف ضبط شده باشند. کرملین در ابتدا اظهار کرد، نمی‌خواهد این مکالمات به طور علنی اعلام شوند، با این حال پوتین گفته است که مخالف انتشار آن‌ها نخواهد بود.

گفت‌وگوهای محرمانه ترامپ و دیگر مقامات ارشد روس هم‌اکنون نیز انتقاداتی را برانگیخته‌اند و از جمله آن‌ها می‌توان به مکالمه‌ای در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد که ترامپ در آن گفت، درباره مداخله کرملین در انتخابات نگران نیست و به گفته مقامات سابق دولت آمریکا، این اظهارات موجب شد که کاخ سفید دسترسی به این اظهارات را محدود کند.

در ادامه فهرستی از مکالمات شخصی و تلفنی ترامپ و پوتین را خواهیم دید که به طور علنی گزارش شده‌اند.

۲۸ ژانویه ۲۰۱۷

در این تماس تلفنی که پس از تحلیف دونالد ترامپ انجام شد، پوتین به او تبریک گفت. در گزارش کاخ سفید از این تماس تلفنی آمده است، این گفت‌وگو حدودا یک ساعت ادامه یافت و طی آن درباره سوریه و تهدید داعش صحبت شد. این گزارش همچنین این گفت‌وگو را “تماسی” مثبت توصیف می‌کند که “آغازی مهم برای بهبود روابط آمریکا و روسیه است که به ترمیم نیاز دارد”.

طبق گزارشی که بعدا از سوی رویترز منتشر شد، پوتین در این گفت‌وگو درباره احتمال تمدید پیمانی صحبت کرده بود که در سال ۲۰۱۰ منعقد شد و استقرار کلاهک‌های هسته‌ای را از سوی روسیه و آمریکا محدود می‌کند.

در گزارش رویترز آمده است، ترامپ پیش از مخالفت با این پیمان موسوم به “استارت” از دستیارانش درباره آن سوال کرد.

۳ آوریل ۲۰۱۷

ترامپ به دنبال حادثه‌ای تروریستی در متروی سن پترزبورگ با پوتین تماس گرفت. طبق گزارش کاخ سفید، ترامپ “تاسف عمیق خود را به قربانیان این حادثه، عزیزان آن‌ها و مردم روسیه ابراز کرد”.

۲ مه ۲۰۱۷

به گزارش کاخ سفید، ترامپ و پوتین تلفنی درباره سوریه و کره شمالی صحبت کردند.

۷ ژوئیه ۲۰۱۷

این دو رهبر برای نخستین بار به صورت رو در رو در حاشیه نشست گروه بیست در هامبورگ با یکدیگر دیدار کردند. رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه وقت ترامپ و مترجمانی نیز در این نشست حضور داشتند که بعدا به خبرنگاران گفتند، این دیدار دو ساعت به طول انجامیده و طی آن درباره جنگ سوریه گفت‌وگو شده است.

واشنگتن پست بعدا گزارش داد که ترامپ پس از این دیدار در اقدامی غیرمعمول برگه‌های یادداشت مترجمش را از او گرفته و به او دستور داده درباره جزئیات این دیدار صحبت نکند؛ اقدامی که آگاهی مقامات دیگر از این نشست را به طور فعال محدود می‌کرد. ترامپ همچنین به طور غیررسمی در مراسم شام رهبران گروه بیست که اواخر آن روز برگزار شد، با پوتین گفت‌وگو کرد. به گفته مقامات حاضر در این مراسم، رئیس‌جمهور آمریکا به همتای روس خود نزدیک شد و تنها فرد دیگری که در این گفت‌وگو حضور داشت، مترجم پوتین بود.

۱۱ نوامبر ۲۰۱۷

با این‌که کاخ سفید اظهار کرده بود در نشست همکاری اقتصادی آسیا پاسیفیک دیداری رسمی میان ژوتین و ترامپ انجام نخواهد شد، رئیس‌جمهور آمریکا گفت، به طور غیررسمی در این رویداد با رئیس جمهور روسیه دیدار کرده است.

ترامپ گفت، با پوتین “دو یا سه” گفت‌وگوی مختصر داشته که بیشتر با محوریت جنگ سوریه و مداخله مسکو در انتخابات بوده‌اند. او در راه بازگشت به آمریکا خطاب به خبرنگاران اظهار کرد: او گفت در انتخابات مداخله نکرده است.

۲۱ نوامبر ۲۰۱۷

طبق گزارش کاخ سفید، ترامپ  پوتین به مدت حدود یک ساعت درباره روابط دوجانبه خود و درگیری سوریه گفت‌وگو کردند.

۱۴ دسامبر ۲۰۱۷

بنا بر گزارش کاخ سفید، ترامپ در تماسی تلفنی از پوتین برای “تایید عملکرد اقتصادی قوی آمریکا در نشست خبری سالانه خود” تشکر کرد.

این گزارش همچنین اشاره کرد که دو طرف درباره کره شمالی نیز با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

۱۷ دسامبر ۲۰۱۷

طبق گزارش کاخ سفید، پوتین با ترامپ تماس گرفت تا از او به خاطر هشدار نهادهای اطلاعاتی آمریکا به روسیه درباره توطئه‌ای تروریستی در سن پترزبورگ تشکر کند.

در این گزارش آمده: پوتین علاوه بر تشکر، به آژانس اطلاعات مرکزی و مایک پمپئو، مدیر (وقت) آن نیز تبریک گفت. رئیس جمهور ترامپ سپس با پمپئو تماس گرفت تا به او، افراد بااستعدادش و تمام جامعه اطلاعاتی برای این اقدام تبریک بگوید.

۱۲ فوریه ۲۰۱۸

طبق گزارش کاخ سفید، ترامپ با پوتین تماس گرفت تا پس از سقوط هواپیمایی در روسیه که به کشته شدن ۷۱ تن منجر شد، ابراز همدردی کند. بر اساس این گزارش، این دو رهبر در این گفت‌وگو درباره روند صلح اسرائیل-فلسطین و کره شمالی نیز صحبت کرده‌اند.

۲۰ مارس ۲۰۱۸

بنا بر گزارش کاخ سفید، ترامپ با پوتین تماس گرفت تا پیروزی او را در انتخابات ریاست جمهوری تبریک بگوید.

روزنامه واشنگتن پست بعدا گزارش کرد که ترامپ پیش از این تماس یادداشت‌هایی دریافت کرده بوده که در آن‌ها به او هشدار داده شده بود “تبریک نگو”.

کرملین یک هفته بعد اظهار کرد، ترامپ پیشنهاد دیدار با پوتین در کاخ سفید را مطرح کرده است.

۱۶ ژوئیه ۲۰۱۸

ترامپ و پوتین یک بار دیگر در هلسینکی دیداری رو در رو برگزار کردند. این دو رهبر به مدت دو ساعت و تنها با حضور مترجمانشان با یکدیگر صحبت کردند و پس از آن در کنفرانس خبری ۴۶ دقیقه‌ای حاضر شدند که ترامپ طی آن گفت، پوتین مداخله روسیه در انتخابات آمریکا را “بسیار شدید و قدرتمند” تکذیب کرده است.

باوجود تلاش‌های قانونگذاران برای دستیابی به یاددشت‌های مترجمان، گزارش کامل صحبت‌های این دو رئیس جمهور در این دیدار هرگز ارائه نشد.

با این حال گزارش‌هایی محدود و گاهی متناقض از گفت‌وگوهای این دیدار درز کرده است. طبق گزارش واشنگتن پست، جان بولتون، مشاور امنیت ملی وقت به مقامات ارشد گفته بوده، ترامپ به پوتین گفته است که نیروهای آمریکایی تا خروج نیروهای ایران از سوریه، در سوریه باقی خواهند ماند. مقامات کرملین نیز درباره “توافقی” صحبت کرده‌اند که طی این دیدار به دست آمده اما جزییاتی بیان نکرده‌اند.

۳۰ نوامبر ۲۰۱۸

ترامپ و پوتین هر دو در نشست گروه بیست در بوینس آیرس حضور داشتند اما ترامپ درست چند ساعت پس از اعلام دیداری برنامه‌ریزی شده میان این دو رئی‌ جمهور، آن را لغو کرد و تصمیم روسیه برای مصادره کشتی‌ها و ملوانان اوکراین در دریای سیاه را دلیل آن عنوان کرد.

با این حال روزنامه “فایننشال تایمز” گزارش کرد که این دو رهبر  به مدت ۱۵ دقیقه در تالار اوپرای بوینس آیرس با یکدیگر گفت‌وگو کرده‌اند. یک مقام روس که خواسته نامش فاش نشود به این روزنامه گفته، این گفت‌وگو درباره احتمال برگزاری دیداری رسمی میان آن‌ها و وضعیت اوکراین و سوریه بوده و تنها یک مترجم روس در این دیدار حضور داشته است.

۳ مه ۲۰۱۹

ترامپ به خبرنگاران گفت، او و پوتین در تماسی تلفنی درباره پایان تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه رسیدگی به پرونده مداخله روسیه در انتخابات آمریکا با یکدیگر گفت‌وگو کردند اما به پوتین نگفته در انتخابات آینده آمریکا دخالت نکند.

سارا سندرز، سخنگوی وقت کاخ سفید در همین روز به خبرنگاران گفت، این تماس تلفنی کمی بیشتر از یک ساعت طول کشیده و طی آن درباره توافقات هسته‌ای، کره شمالی، ونزوئلا و مسائل تجاری گفت‌وگو شده است.

۲۸ ژوئن ۲۰۱۹

ترامپ در حاشیه نشست گروه بیست در ژاپن با پوتین دیدار کرد. این دو رهبر به مدت ۹۰ دقیقه که بیشتر آن بدون حضور روزنامه‌نگاران سپری شد، با یکدیگر دیدار کردند. رسانه دولتی روسیه گزارش کرد که پوتین ترامپ را به مسکو دعوت کرده تا در جشن هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در سال ۲۰۲۰ شرکت کند.

پیش از این دیدار خصوصی، خبرنگاران از ترامپ سوال کردند که آیا درباره مداخله در انتخابات آمریکا به پوتین هشدار خواهد داد یا خیر؟ ترامپ در پاسخ به این سوال به شوخی به پوتین گفت: در انتخابات مداخله نکن!

۳۱ ژوئیه ۲۰۱۹

طبق گزارش کاخ سفید، ترامپ و پوتین در تماسی تلفنی درباره آتش‌سوزی در سیبری و تجارت میان دو کشور صحبت کردند. خبر این گفت‌وگو نخست از سوی روسیه منتشر شد و بیانیه آمریکا چند ساعت پس از انتشار گزارش کرملین در این‌باره منتشر شد. “