سرنوشت مبهم سلمان بن عبدالعزیز پس از ربوده شدن

عمومی

 

یکی از شاهزادگان سعودی که بنا به علل نامعلوم در ریاض ربوده شده، ۱۵ ماه است که در زندان محمد بن سلمان محبوس است و به دادگاه معرفی نمی‌شود

 

به نقل از پایگاه خبری العهد، شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز بن سلمان بن محمد آل سعود از خاندان حاکم عربستان سعودی در شب 14 ژانویه سال 2018 در شرایطی مبهم ناپدید شده است.

دوستان سلمان می‌گویند که او در منزل خود در نزدیکی ریاض حضور داشت که به قصر پادشاهی در ریاض دعوت شد. وی در جریان این جلسه بلافاصله وارد مناقشه با سعود القحطانی شد که در آن زمان مشاور دفتر پادشاهی عربستان و افراد نزدیک به محمد بن سلمان ولیعهد این کشور بود.

دوستان سلمان می‌گویند که وی بعد از این مشاجره بازداشت شده و به زندان الحائر که تحت تدابیر شدید امنیتی محافظت می‌شود، انتقال داده شده است. تنها واکنش رسمی در پی این اتفاق از سوی دادستانی عربستان مطرح شد که گفته است 11 شاهزاده سعودی در نتیجه تجمع در قصر پادشاهی به علت قطع یارانه‌های دولتی در پرداخت فاکتور آب و برق شاهزادگان بازداشت شده اند. بر اساس این گزارش آنها تحویل زندان شده‌اند تا مقدمات محاکمه آنها فراهم شود.

دو روز بعد از بازداشت سلمان؛ پدر وی نیز به علت پناه بردن به وکلای بین‌المللی در پرونده فرزندش بازداشت شده است. مقامات آل‌سعود به درخواست‌های شبکه آمریکایی سی ان ان در خصوص دریافت اطلاعاتی از این شاهزاده‌های سعودی نیز پاسخگو نیستند.

عوامل پشت پرده بازداشت شاهزاده سعودی

عوامل پشت پرده بازداشت شاهزاده سعودی که 15ماه قبل صورت گرفته، همچنان نامشخص است. البته افراد نزدیک به وی می‌گویند که او برای آزادی پسر عمویش یعنی ترکی بن محمد بن سعود که مشاور دفتر پادشاهی و کارمند وزارت خارجه عربستان طی 30 سال گذشته بوده، اعتراض کرده است. ترکی بن محمد 3 ماه بعد از بازداشت، از زندان آزاد شد.  

تعدادی دیگر از نزدیکان سلمان می گویند که احتمال دارد بازداشت وی به علت تماس با سناتور دموکرات آدام شف و اندی خواجا باشد که از حامیان ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری 2016 در آمریکا بوده‌اند. آنها می‌گویند که با وجود ماهیت غیر سیاسی این دیدار، اما احتمالا این موضوع دفتر پادشاهی عربستان را که حامی سرسخت ترامپ بوده و به صورت غیر رسمی و غیر علنی از مخالفان اصلی هیلاری کلینتون بودند را خشمگین کرده است.

دفتر آدام شف به شبکه سی ان ان اعلام کرده است که این سناتور آمریکایی به جزئیات دیدار مذکور اشاره نکرده، اما احتمالا این دیدار در خصوص سیاست‌های خاورمیانه‌ای و عربستان سعودی انجام شده است.

پارلمان اروپا نیز خواستار دریافت اطلاعاتی در خصوص این پرونده شده است. پیر آنتونیو بانزیری که رئیس کمیته حقوقی اتحادیه اروپا است، این موضوع را با سفیر عربستان در بروکسل در فوریه گذشته دنبال کرده است. او گفته است که پاسخی از سوی مقامات سعودی نسبت به این موضوع دریافت نکرده است.

سلمان بن عبدالعزیز کیست؟

سلمان بن عبدالعزیز از شاهزادگان مطرح خاندان حاکم نیست، اما با دختر عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق عربستان سعودی ازدواج کرد. او در 4 ماه اول بازداشت خود اجازه تماس و ارتباط با خانواده یا دوستان خود را نداشت، اما بعد از آن به وی مجوز داده شد تا در هفته دو بار تماس بگیرد. او در ادامه به همراه پدرش به یک زندان با تدابیر امنیتی کمتر منتقل شد و اجازه ملاقات‌های خانوادگی نیز به وی داده شده است.

وی با وجود اینکه از شاهزادگان مطرح خاندان حاکم نبوده، اما از تمامی امتیازات شاهزادگان مطرح است، او در تمامی دنیا مسافرت کرده و املاکی در فرانسه و عربستان دارد. او در دانشگاه سوربون فرانسه تحصیل کرده و به زبان عربی و انگلیس و فرانسه صحبت می کند.