هشت صدو پنجاه میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به بیماری کلیوی هستند- گزارش جدید محققان

عمومی

 

به گفته متخصصان کلیه، بیماری کلیوی یک اپیدمی پنهان است که بیش از ۸۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به آن هستند

تعداد بیماران کلیوی در جهان دو برابر تعداد افراد دیابتی (۴۲۲ میلیون نفر) و بیش از ۲۰ برابر تعداد افراد مبتلا به سرطان (۴۲ میلیون نفر) یا ایدز/HIV (۳۶.۷ میلیون نفر) است. اما اکثر افراد آگاه نیستند که بیماری کلیوی یک مشکل حاد سلامت است.

«دیوید هریس» و «آدیرا لوین»، عضو انجمن بین المللی نفرولوژی، در این باره می‌گویند: «الان زمان آن است که به شدت بر بیماری‌های کلیوی در جهان تمرکز شود.»

به گفته متخصصان، بیماری‌های کلیوی غالبا هیچ علامت اولیه ای ندارند. و بسیاری از افراد از ریسک بالا مشکلات قلبی، عفونت‌ها، بستری شدن در بیمارستان و نارسایی کلیه آگاه نیستند.

بیماری‌های مزمن کلیوی (که بیش از سه ماه بطول می‌انجامند) ۱۰ درصد مردان و حدود ۱۲ درصد زنان جهان را درگیر می‌کنند. بالغ بر ۱۰.۵ میلیون نفر در جهان نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه دارند اما بسیاری از آنها به خاطر هزینه یا کمبود منابع به آنها دسترسی ندارند.

بعلاوه بیش از ۱۳ میلیون نفر از آسیب حاد کلیوی رنج می‌برند. برخی هم مبتلا به بیماری مزمن کلیوی یا نارسایی کلیه خواهند شد.

لوین در این باره می‌افزاید: «با استفاده از تمامی این منابع و برآوردهای فعلی از بیماری‌های حاد و مزمن کلیوی، برآورد می‌کنیم که حدود ۸۵۰ میلیون نفر در جهان بیمار کلیوی وجود دارد.»

کلیه‌ها به دفع مواد زائد کمک کرده و حجم مایعات و مواد معدنی بدن را به حالت تعادل می‌رسانند. آنها همچنین هورمونی ترشح می‌کنند که به بدن پیغام می‌دهد سلول‌های قرمز خون تولید کنند