گزارش نیویورک تایمز از ید طولای آمریکا در مداخله در انتخابات‌ها

عمومی

کیف‌های حاوی پول نقد به نفع نامزدهای انتخابات ایتالیا راهی هتلی در رم ‌شد

 

  • مطالب رسواکننده‌ای درباره تحریف انتخابات در نیکاراگوئه به روزنامه‌های خارجی درز پیدا کرد. میلیون‌ها اطلاعیه، پوستر و برچسب برای شکست رهبر وقت در صربستان به چاپ رسید. آیا اینها قدرت ولادیمیر پوتین است؟ خیر، این تنها نمونه‌ کوچکی از تاریخ مداخلات ایالات متحده آمریکا در انتخابات‌های خارجی است  
  • روزنامه نیویورک تایمز با این مقدمه در گزارشی درباره مداخلات آمریکا در انتخابات‌ها در سراسر جهان می‌نویسد: سه‌شنبه روسای اطلاعات آمریکا در کمیته اطلاعات سنا هشدار دادند روسیه به نظر برای تکرار همان “حیله‌گری” سال ۲۰۱۶ که شامل هک، افشاگری، دستکاری رسانه‌های اجتماعی و شاید بیش از اینها بود، در انتخابات میان دوره‌ای ۲۰۱۸ آماده می‌شود. در ادامه، رابرت مولر، رئیس کمیته ویژه تحقیقات روز جمعه کیفرخواستی علیه ۱۳ تبعه روس و سه شرکت منتشر کرد که تحت مدیریت تاجری نزدیک به کرملین فعالیت می‌کنند و جزئیات شگفت‌آوری از یک طرح سه ساله برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی و حمله به هیلاری کلینتون، تقویت دونالد ترامپ و پاشیدن بذر اختلاف، فاش کرد.استیون ل. هال سال ۲۰۱۵ پس از 30 سال فعالیت به عنوان رئیس بخش عملیات‌های روسیه از سیا بازنشسته شد. او می‌گوید: اگر شما از یک افسر اطلاعاتی سوال کنید که آیا روس‌ها قانون‌شکنی کردند یا مرتکب اقدامی عجیب و غریب شدند، پاسخ آنها به شما “خیر” و “اصلا” خواهد بود. ایالات متحده آمریکا قطعا در طول تاریخ از این دست عملیات‌های نفوذ در انتخابات داشته است و امید دارم این کار ما ادامه یابد.جانسون که اکنون در دانشگاه جورجیا تدریس می‌کند، گفت: از زمان تاسیس سیا در ۱۹۴۷ ما از این دست اقدامات داشته‌ایم. ما از پوسترها، اطلاعیه‌ها، بنرها و نامه‌رسان‌ها استفاده کرده‌ایم. ما اطلاعات غلط به روزنامه‌های خارجی می‌دادیم. ما به قول انگلیسی‌ها از “سواره نظام کینگ جورج” که همان کیف پر از پول نقد بود، استفاده کرده‌ایم.اما در دهه‌های اخیر اما لاک ک. جانسون و استیون ل. هال می‌گویند مداخلات روسیه و آمریکا در انتخابات‌ها تقریبا برابر بوده است. نفوذ آمریکا عمدتا با هدف کمک به نامزدهای غیر خودکامه صورت می‌گرفت تا دیکتاتورها به چالش کشیده شوند یا دموکراسی تقویت شود. آنها می‌گویند، روسیه غالبا برای ایجاد اخلال در دموکراسی یا ارتقای حکومت خودکامه مداخله کرده است.  سابقه گسترده‌تر از دخالت در انتخابات، عمدتا زیر سیل گزارش‌های مربوط به مداخله روسیه و تحقیق در مورد اینکه آیا کمپین ترامپ درگیر آن بوده است یا نه، از دست رفت. یادآوری می‌شود که کمپین روسیه در سال ۲۰۱۶ اساسا جاسوسی منسوخی بود، حتی اگر از فناوری‌های جدید بهره‌برداری کرده باشد. و این جریانات بزرگتری از تاریخ را نشان می‌دهد که از مداخلات انتخاباتی آمریکا در طول جنگ سرد سرچشمه گرفته و امروزه اقدامات روسیه را تقویت می‌کند.یافته‌های او تاکیدی بر چگونگی مداخلات انتخاباتی متداول ایالات متحده آمریکاست که گاهی پنهان و گاهی بسیار آشکار بوده است. این رویه در ایتالیا با کمک به نامزدهای غیر کمونیست از اواخر دهه ۴۰ تا دهه ۶۰ میلادی پایه‌گذاری شد. ف. مارک وایت، افسر سابق سیا سال ۱۹۹۶ در مصاحبه‌ای گفت: ما کیف‌های پر از پول به سیاستمداران منتخب منتقل می‌کردیم تا از آن برای تامین هزینه‌های خود استفاده کنند.
  •  
  • داو اچ. لون، از محققان گارنگی ملون در میان سوابق تاریخ عملیات‌های نفوذ پنهان و آشکار در انتخابات‌ها جستجو کرده است. او ۸۱ مورد توسط ایالات متحده آمریکا و ۳۶ مورد توسط اتحاد جماهیر شوروی یا روسیه بین سال‌های ۱۹۴۶ و ۲۰۰۰ یافته است. لوین می‌گوید: من نمی‌خواهم آنچه روس‌ها در ۲۰۱۶ انجام دادند، توجیح کنم. اصلا مناسب ولادیمیر پوتین نبود که به این شکل مداخله کند. متدهایی که آنها در این انتخابات استفاده کردند، همان ورژن دیجیتال متدهای مورد استفاده ایالات متحده آمریکا و روسیه برای چندین دهه بود؛ نفوذ به مقرهای حزبی، جذب نیرو، کاشتن جاسوس در یک حزب، ارائه اطلاعات محرمانه یا اطلاعات غلط به روزنامه‌ها.   
  • با این حال استیون هال درباره برابر دانستن اقدامات روسیه و آمریکا معتقد است: مثل این است که بگوییم چون پلیس‌ها و آدم‌های خلافکار هر دو سلاح دارند، یکسان هستند؛ در این میان انگیزه‌ها هم مهم هستند.
  • دوری ایالات متحده آمریکا از ایده‌آل‌های دموکراتیک گاهی فراتر هم می‌رفت. سیا به سرنگونی رهبران منتخب در ایران و گوآتمالا در دهه ۵۰ میلادی کمک کرد و از کودتاهای خشونت‌بار در چندین کشور دیگر در دهه ۶۰ میلادی پشتیبانی به عمل آورد. آمریکا برای ترورها دسیسه‌چینی می‌کرد و از دولت‌های ضد کمونیست خشن در آمریکای لاتین، آفریقا و آسیا حمایت می‌کرد.  
  • لاک ک. جانسون،‌ از کارشناسان حوزه اطلاعات آمریکا که در دهه ۷۰ کارش را با تحقیقات از سیا به عنوان عضو کمیسیون تحقیق سنا آغاز کرد، می‌گوید عملیات ۲۰۱۶ روسیه به تعبیر ساده، نسخه سایبری عملیات‌های استاندارد ایالات متحده آمریکا طی چندین دهه بوده است و زمانی به اجرا در می‌آمد که مقام‌های آمریکایی خیلی نگران نتایج یک انتخابات خارجی می‌شدند.
  • اکثر آمریکایی‌ها به وضوح از آنچه به نظرشان یک حمله بی‌سابقه به سیستم سیاسی کشورشان بود، شوکه شدند اما کهنه‌کاران حوزه اطلاعاتی و کارشناسانی که عملیات‌های سری را مورد مطالعه قرار دادند، نظری متفاوت و کاملا افشاگرایانه دارند.
  • کیف‌های حاوی پول نقد به نفع نامزدهای انتخابات ایتالیا راهی هتلی در رم ‌شد. مطالب رسواکننده‌ای درباره تحریف انتخابات در نیکاراگوئه به روزنامه‌های خارجی درز پیدا کرد. میلیون‌ها اطلاعیه، پوستر و برچسب برای شکست رهبر وقت در صربستان به چاپ رسید. آیا اینها قدرت ولادیمیر پوتین است؟ خیر، این تنها نمونه‌ کوچکی از تاریخ مداخلات ایالات متحده آمریکا در انتخابات‌های خارجی است.
  • گزارش نیویورک تایمز از ید طولای آمریکا در مداخله در انتخابات‌ها