قدرت‌های جدیدی در جهان در حال ظهور هستند

عمومی

 

نیکلاس مادورو، رئیس‌ جمهور ونزوئلا در سفرش به ترکیه اعلام کرد، قدرت‌های جدیدی در سطح جهان در حال متولد شدن هستند

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا در مراسمی در دانشگاه آنکارا اعلام کرد: من فکر می‌کنم گروه‌ها و مراکز قدرت جدید متولد خواهند شد و جهان به توازنی جدید براساس همکاری، صلح و برابری دست خواهد یافت. جهان به این قدرت‌های جدید نیاز داشت. ما به ترکیه آمده‌ایم زیرا به این کشور اعتقاد داریم.

مادورو در دانشگاه آنکارا به طور سمبلیک دیپلم افتخار “دوستی” دریافت کرد.

مادورو در جریان این مراسم در سخنرانی خود اعلام کرد: ما در درجه اول خواهان گشایش کرسی‌های ترکیه در دانشگاه سیمون بولیوار در ونزوئلا هستیم.

او افزود: آمریکا تنها قدرت در جهان نیست. من از کشورهای دیگر قاره آمریکا آمده‌ام که برای آزادی در حال مبارزه هستند. در قرن بیست و یکم ما با چالش‌های مختلفی روبه‌رو هستیم اما علیه بردگی، نژادپرستی و استعمارگری که در طول دو قرن گذشته با آن مواجه بوده‌ایم، مبارزه می‌کنیم.

به نقل از آناتولی، رئيس‌جمهور ونزوئلا ادامه داد: جهان بزرگ‌تر از آن است که تنها در دست چند کشور باشد. ما مطمئن هستیم که این جهان با مراکز قدرت بیشتری ساخته خواهد شد.

همچنین مادورو با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد و در کنفرانسی مطبوعاتی از دوره جدید در روابط دو کشور خبر داد.

مادورو افزود: در 24 دسامبر(سوم دي) ما شصتمین سال روابط دیپلماتیک‌مان را جشن خواهیم گرفت. در این دوره اخیر ما روابط خوبی با یکدیگر داشته و امروز پنج توافق با یکدیگر امضا کرده‌ایم.

همچنین اردوغان از توافق‌های جدید تجاری میان دو کشور صحبت کرد.

اردوغان گفت: خطوط هوایی ترکیش ایرلاین مردم ونزوئلا را در شرایط سخت اخیر تنها نگذاشته است. حتی پروازهای این خطوط هوایی بیشتر و موثرتر شده است. ما درخواست‌های خود را به دوست عزیزمان (مادورو) اعلام کردیم.

اردوغان اضافه کرد: ما می‌خواهیم دوستان لاتین ما مستقل باشند و آزاد از مداخله‌هاي خارجی زندگی کنند و در حوزه تجارت، ما خواهان ادامه سیاست برد – برد هستیم. ما آرزو می‌کنیم که مشکلات اخیر در ونزوئلا از طریق گفت‌وگو حل شود.

او ادامه داد: ترکیه آماده است که حمایت لازم را ارائه کند. امیدواریم در دوره جدید تعداد پرسنل دیپلماتیکمان را به 15 نفر برسانیم و من می‌خواهم در سریع‌ترین زمان ممکن سفری به ونزوئلا داشته باشم.

مادورو در حالی به آنکارا سفر کرده است که آمریکا تحریم‌های جدید علیه این کشور اعمال کرده و بحران سیاسی در ونزوئلا تشدید شده‌است.

همچنین مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به توافق‌های امضا شده میان دو کشور گفت: این توافق‌ها در حوزه‌های اقتصاد، امنیت، موادغذایی، کشاورزی و گردشگری بوده و براي ارتقای روابط است.

همچنین چاووش‌اوغلو دیداری با همتای ونزوئلایی‌اش پشت درهای بسته داشت.

او پس از این دیدار اعلام کرد که دو طرف درباره موضوع‌هايی مانند اقتصاد، انرژی، گردشگری، کشاورزی، حمل و نقل، آموزش و امنیت گفت‌وگو کردند.

همچنین رئیس‌جمهور ونزوئلا در حاشیه سفر خود به آنکارا از پارلمان ترکیه بازدید کرده و با اسماعیل قهرمان، رئیس پارلمان این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.