جزئیات حضور نیروهای نظامی«مصر» در سوریه و مهمترین مأموریت آنها

عمومی

یک منبع نظامی بلندپایه سوری از طرحی پرده برداشت که هدف از آن حضور نیروهای نظامی مصر در سوریه پس از آزادسازی کامل حلب است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم در سوریه، این منبع نظامی سوری فاش کرد بلافاصله پس از آزادسازی شهر حلب، نیروهای نظامی مصر به سوریه خواهند آمد.

این منبع اظهار داشت: باید به تغییرات عمیق در موضع مصر مربوط به سوریه نگاه کنیم، این‌که مصر بر وحدت ارضی و یک‌پارچگی سوریه و حمایت از ارتش سوریه در نبرد با تروریسم تأکید می‌کند،‌ به‌معنای یک تحول بزرگ در موضع قاهره است.

این فرمانده نظامی سوری از طرحی پرده برداشت که هدف از آن آمدن نیروهای حفظ صلح به سوریه پس از تکمیل تمام پیروزی‌های ارتش سوریه است، بیشتر این نیروها از نیروهای همپیمانان سوریه و روسیه و برخی از مصر، ارمنستان و چین خواهند بود.

این منبع نظامی افزود هنگامی که خبر ورود خلبانان و نیروهای ویژه مصر به سوریه را می‌شنویم، در حقیقت این موضوع در چارچوب طرح ارائه شده به سازمان ملل برای آوردن نیروهای حفظ صلح است، مصر خواستار حضور در این نیروها شده است، زیرا همچنان سوریه و ارتش سوریه را به رسمیت می‌شناسد و این نکته را درک می‌کند که هرگونه خلل یا تغییر در معادله سوریه معنایش ضربه خوردن به امنیت ملی عربی است که پیامدهای ویرانگری هم بر جبهه محوری و مرکزی مصر خواهد داشت.

وی درباره زمان احتمالی ورود نیروهای حافظ صلح مصر به سوریه گفت طرح ورود نیروهای حافظ صلح مصر به سوریه پس از پایان عملیات نظامی در شهر حلب و آزادسازی کامل آن ارائه خواهد شد.

این طرح را دولت مصر پس از ارائه به دولت سوریه تقدیم سازمان ملل کرده است.

منبع سوری درباره این سؤال که آیا این نیروها در حال حاضر در سوریه مستقر هستند، توضیحی نداد، اما گفت این اخباری که به رسانه‌ها درز کرده به‌مثابه مقدمه‌سازی برای این طرحی است که بناست پس از آزادسازی حلب اجرایی شود.

خاطرنشان می‌شود سطح همکاری و هماهنگی میان دمشق و قاهره اخیراً افزایش یافته که مهمترین نشانه آن سفر سرتیپ علی مملوک رئیس دفتر امنیت ملی سوریه به مصر در اواسط اکتبر و سفر یک هیئت امنیتی نظامی مصر به سوریه در ابتدای ماه نوامبر گذشته بوده است.

روزنامه الاخبار لبنان به‌نقل از آنچه منابع نظامی خواند، اعلام کرده بود که یک یگان مهندسی ارتش مصر برای پاکسازی مین‌ها و بسته‌های انفجاری در مناطق آزادشده حلب تا چند روز آینده در قالب یک یگان دریایی به بندر «طرطوس» در غرب سوریه وارد خواهد شد.تسنیم